ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Protetyczka

Uzupełniam braki w uzębieniu moich pacjentów przygotowując dla nich protezy i implanty zębów.

Protetyczka

Uzupełniam braki w uzębieniu moich pacjentów przygotowując dla nich protezy i implanty zębów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy pacjenci znów mogą się szeroko uśmiechać, cieszyć się smakiem jedzenia, zapominają o kłopotach z trawieniem, poprawia się ich samoocena i zadowolenie z życia.

Czym się zajmuję?

Gdy ząb wypada albo trzeba go usunąć, dziura w uzębieniu to poważny problem. Nie tylko sprawia, że rzadziej się uśmiechamy. Brak zęba powoduje wady zgryzu, ponieważ pozostałe zęby są nadmiernie obciążone albo przesuwają się w dziąsłach, schorzenia dziąseł i zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, problemy z prawidłową wymową, żuciem oraz trawieniem pokarmów. Moją rolą, jako lekarki specjalistki protetyki stomatologicznej, jest uzupełnienie brakujących zębów lub poprawa estetyki uzębienia moich pacjentów. Określam, w jakim stanie są dziąsła i zachowane zęby mojego klienta, oceniam zgryz i ustalam, czego wymaga jego uzębienie, by znów mógł się szeroko uśmiechać. 


Potem opracowuję plan leczenia. Może ono obejmować tylko zmianę kształtu, koloru lub wielkości zębów, wtedy zakładam licówki - porcelanowe, kompozytowe lub ceramiczne - które odbudowują uszkodzenia zębów, korygują ich kształt i kolor, lub wymagać głębszej ingerencji: usunięcia niektórych zębów albo pozostałych korzeni oraz uzupełnienia braków poprzez założenie protez stałych albo ruchomych. Moim zadaniem jest takie dobranie protezy, aby była idealnie dopasowana do szczęki pacjenta i zapewniała mu komfort użytkowania porównywalny z własnym uzębieniem. Do dyspozycji mam korony, które odbudowują znaczne ubytki zębów lub złamane zęby posiadające zachowane korzenie, mosty porcelanowe na metalu, cyrkonie lub implantach, osadzone na zachowanych zębach, na stałe uzupełniają braki jednego lub kilku zębów, protezy szkieletowe: ruchome, osadzone na zachowanych zębach, pacjent może je samodzielnie zdejmować i zakładać, protezy akrylowe całkowite: “sztuczne szczęki” - wykorzystywane u klientów, którzy w ogóle nie mają zachowanych zębów. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać budowę zębów i narządu żucia, potrafić rozpoznawać, choroby zębów i jamy ustnej, i wiedzieć, jak się je leczy. Muszę też znać się na udzielaniu pierwszej pomocy, na wypadek gdyby któryś z moich pacjentów w trakcie wizyty nagle źle się poczuł.


Przygotowuję wyciski, odlewy i modele, na podstawie których później technik dentystyczny tworzy protezy, muszę więc znać materiały wykorzystywane do tworzenia protez, takie jak: tworzywa akrylowe, dwutlenek cyrkonu, ceramika leucytowa, stopy kobaltowo-chromowe, gipsy dentystyczne, masy wyciskowe, wiedzieć, jak się je obrabia oraz na jakie przeciążenia są narażone podczas normalnego użytkowania, czyli gryzienia i żucia. Ważna jest też znajomość środków znieczulających, zarówno miejscowych jak i wziewnych czy dożylnych, oraz składu klejów i innych mas wiążących protezę czy licówkę z uzębieniem klienta. 
Przydaje mi się znajomość obsługi komputera, żeby wypełniać i archiwizować elektroniczną dokumentację medyczną moich pacjentów, posługiwać się programami komputerowymi służącymi do projektowania licówek, protez lub implantów, zamawiać w sieci materiały niezbędne mi do pracy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • empatia,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • sumienność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w prywatnych i publicznych pracowniach protetycznych, szpitalach, klinikach,… 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.