Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka ds. e-commerce

Nadzoruję handel internetowy w firmie, w której pracuję.

Specjalistka ds. e-commerce

Nadzoruję handel internetowy w firmie, w której pracuję.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę bo wiem, że od niej zależy powodzenie mojej firmy w handlu internetowym. Poza tym mogę rozwijać swoje umiejętności programistyczne i poszerzać wiedzę z zakresu marketingu, bo branża e-commerce dynamicznie się rozwija.

Czym się zajmuję?

Jako specjalistka do spraw handlu internetowego, czyli e-commerce zajmuję się organizowaniem sprzedaży produktów i usług przez internet. W takim systemie wszystkie etapy transakcji: zapoznanie się klientów z ofertą, złożenie zamówienia, jego akceptacja, płatność, wysyłanie rachunków lub faktur VAT, powiadamianie o wysyłce i przyjmowanie zwrotów oraz reklamacji odbywają się poprzez sieć, bez bezpośredniego kontaktu sprzedawcy z kupującym produkt czy usługę. Nadzoruję i koordynuję wszystkie związane z tym procesy. Jestem odpowiedzialna za wdrożenie platformy umożliwiającej elektroniczne zakupy, czyli sklepu internetowego, sprawne zarządzanie jej działaniem, wprowadzanie ulepszeń i dostosowywanie e-sklepu do pojawiających się nowoczesnych rozwiązań, np. nowych systemów płatności elektronicznej. Mogę też zarządzać obecnością mojej firmy w internetowych serwisach aukcyjnych. 


Podlegają mi pracownicy odpowiedzialni za realizowanie zamówień. Muszę więc zadbać o to, żeby każdy z moich podwładnych był właściwie przeszkolony i potrafił sprawnie obsługiwać system sprzedaży internetowej. Prowadzę też dokumentację wszystkich transakcji dokonywanych w sieci. Do moich obowiązków należy też pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem internetowego sklepu na niektórych przeglądarkach albo w telefonach komórkowych. Moim zadaniem jest również opracowywanie strategii marketingowej, zwiększanie sprzedaży internetowej, docieranie do aktualnych i potencjalnych klientów poprzez reklamę w mediach społecznościowych, maile, remarketing czyli wyświetlanie użytkownikowi reklam produktów firmy, której stronę przed chwilą odwiedził oraz content marketing, czyli treści informacyjne i reklamowe publikowane w sieci: newslettery, blogi, webinary, podcasty. 


Co powinnam umieć? 

Muszę mieć szeroką wiedzę z marketingu, SEO, SEM oraz świetnie orientować się w rynku produktów lub usług, które sprzedaje moja firma. 


Istotna jest znajomość informatyki, a zwłaszcza pakietu MS Excel, MS Word, języków programowania HTML, CMS, PHP i narzędzia Google Analytics, znajomość funkcjonowania i budowy e-sklepów oraz umiejętność administrowania stronami internetowymi. Dzięki niej mogę dbać o sprawne działanie sklepu internetowego oraz dopasowywać go do zmieniających się oczekiwań klientów. 
Sprzedaż produktów w sieci nie zna granic, trafiają się klienci, którzy nie mówią po polsku, dlatego muszę dobrze znać języki obce, przynajmniej angielski. Ten język ułatwia mi także obsługę programów komputerowych, które często mają angielski interfejs. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • zdolności analityczne,
  • umiejętność koncentracji na wynikach,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • kreatywność,
  • elastyczność,
  • dokładność,
  • umiejętność komunikowania się z innymi,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach i przedsiębiorstwach prowadzących hurtową i detaliczną sprzedaż internetową swoich produktów lub usług poprzez firmowy sklep internetowy.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.