Zdjęcie zawodu
W. męska

Streamerka

Prowadzę transmisje na żywo z grania w gry i z innych wydarzeń.

Streamerka

Prowadzę transmisje na żywo z grania w gry i z innych wydarzeń.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Widzowie oglądający moje streamy mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy, np. poznać interesującą grę zanim ją kupią, odkryć nowe, fascynujące hobby, dowiedzieć się, czy warto kupić nowy model laptopa albo smartfona, kibicować rozgrywkom e-sportu,…

Czym się zajmuję?

Bycie streamerką polega na dzieleniu się z innymi swoją pasją. Streamy to transmisje prowadzone na żywo, czyli pokazujące w czasie rzeczywistym to, co robi streamerka – może to być granie w grę komputerową, gotowanie, majsterkowanie, rysowanie komiksów. Interesuję się też tym, co udostępniają inni streamerzy. Dzięki streamom mogę poznawać ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, wymieniać się doświadczeniami, pomysłami, organizować wspólne streamy…


Mogę też skoncentrować się na e-sporcie, czyli rywalizacji w grach sieciowych, takich, jak StarCraft, League of Legends, Quake, Warcraft II: Tides of Darkness, Counter-Strike, a wtedy mam szansę uczestniczyć w międzynarodowych: World Cyber Games, Electronic Sports World Cup, lub polskich: Intel Extreme Masters w Katowicach, Poznań Game Arena, turniejach gier. Takie turnieje odbywają się w wielkich halach, a publiczność na żywo obserwuje graczy i podgląda ich ruchy w grze na wielkich telebimach.
Jestem swoją własną szefową, czyli sama decyduję o tym, kiedy prowadzę transmisje, jak długo trwają, co chcę pokazać innym, w jakie gry gram, z kim chcę współpracować. W tym zawodzie bardzo ważny jest dobry sprzęt – komputer, dobrej jakości kamerka i mikrofon. Widzowie oglądający moje streamy muszą słyszeć czysty i wyraźny dźwięk oraz widzieć obraz dobrej rozdzielczości, w przeciwnym razie oglądanie transmisji nie będzie dla nich przyjemnością.
Prowadzenie transmisji na żywo pozwala mi przełamać nieśmiałość i uwierzyć we własne siły. Bycie streamerką wiąże się też z możliwością współpracy ze znanymi markami. Im większą popularnością cieszą się moje streamy, tym więcej firm będzie chciało proponować mi np. umieszczenie ich reklam na moim kanale, testowanie sprzętu komputerowego, wstępnych wersji nowych gier, organizowanie konkursów dla fanów, w których nagrodami będą produkty konkretnej firmy,…


Co powinnam umieć? 

Osoby oglądające moje transmisje są dla mnie źródłem inspiracji i motywują mnie do rozwoju. Zdobycie stałej grupy fanów nie jest łatwe i wymaga czasu. Widzowie oglądają streamy dla rozrywki, dlatego osobowość streamerki jest tak samo ważna, jak jej umiejętności. Muszę być pomysłowa, zabawna i potrafić zaciekawić widzów, czyli inaczej mówiąc muszę być dobrą showmanką. Tylko w ten sposób przekonam do siebie widzów, którzy będą chcieli stale śledzić moje poczynania, a do tego polecą mnie znajomym.


Muszę potrafić obsługiwać sprzęt potrzebny do prowadzenia streamów: komputer, kamerę i mikrofon, i w razie konieczności umieć usunąć drobne awarie, potrafić obsługiwać programy do streamingu, umieć korzystać z platform do streamowania, takich jak np. Twitch.tv, YouTube Gaming, Hitbox.tv.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • asertywność,
  • samodzielność,
  • dobre zarządzanie czasem,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • elokwencja.

Gdzie mogę pracować? 

Jestem freelancerką i pracuję na własny rachunek.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.