Zdjęcie zawodu
W. męska

Menedżerka wizerunku

Dbam, by wizerunek moich klientów w sieci był zgodny z ich życzeniami.

Menedżerka wizerunku

Dbam, by wizerunek moich klientów w sieci był zgodny z ich życzeniami.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci zyskują spójny przekaz w sieci, są pewni, że znajdują się tam tylko takie informacje o nich, które sami zaakceptowali i które pasują do kreowanego wizerunku. Ja sama mam okazję poznawać wielu ciekawych, często sławnych ludzi, współpracować ze znanymi firmami i poszerzać swoją wiedzę o świecie wirtualnym.

Czym się zajmuję?

Jako menedżerka wizerunku odpowiadam za kreowanie w sieci wizerunku moich klientów. Co to dokładnie oznacza? Internet to źródło nieprzebranych informacji o nas, czasem nawet nie uświadamiamy sobie, jak wielu, nie tylko pozytywnych. Niektóre z nich mogą nam zaszkodzić i w życiu zawodowym, i prywatnym. Przecież zdjęcia, filmiki, posty, czy tweety z naszym udziałem umieszczamy nie tylko my sami, robią to też nasi znajomi i rodzina, a nawet zupełnie obce osoby. Rzadko mamy wtedy kontrolę nad treścią publikacji, możemy nie mieć możliwości usunięcia tych materiałów, a tym bardziej zareagowania, zanim zostaną opublikowane. 


Koledzy nagrywają filmiki ze wspólnych wygłupów, mamy, babcie, ciocie wrzucają na profile w mediach społecznościowych \"słodkie\" zdjęcia i nagrania bobasów wysmarowanych buraczkami, biegających bez pieluchy, częstujących się psią karmą z miski domowego ulubieńca, czasem ktoś całkiem obcy może zrobić nam z ukrycia fotkę, np. gdy wyjdziemy z domu w butach nie do pary, i wrzucić ją do sieci z komentarzem typu \"patrzcie, co za gapa\". Takie niby nieszkodliwe materiały jednak niekoniecznie chcielibyśmy pokazywać np. naszym przyszłym pracodawcom, starając się o wymarzoną posadę. Gorzej, gdy wzięliśmy L4, a w tym czasie wylegiwaliśmy się na plaży i taka fotka też trafiła do sieci, np. za sprawą naszych, legalnie wypoczywających, kuzynów. ZUS może nam wtedy zabrać chorobowe i do tego wlepić karę. 
Jako menedżerka wizerunku mam za zadanie dbać, by wirtualny wizerunek moich klientów był zgodny z ich życzeniem, w końcu nie każdy chce być postrzegany jako przykładny obywatel, czasem uważa, że przydałoby mu się odrobinę szaleństwa. Na początku muszę dowiedzieć się, czego oczekuje ode mnie klient. Czy potrzebuje mojej pomocy, bo np. chce dostać pracę w poważnej międzynarodowej korporacji? A może planuje założenie w mediach społecznościowych profilu swojej małej firmy? Albo chciałby “podkręcić” swoją muzyczną karierę i dostawać więcej propozycji koncertowych. Potem przeglądam informacje o nim w sieci, jego profile w mediach społecznościowych, konta w serwisach, informacje na stronach i decyduję o tym, które posty, filmiki, zdjęcia można zostawić, a które należy skasować. 
Mogę też zajmować się zarządzaniem jego obecnością w sieci. Upoważniona przez klienta proszę też jego znajomych, rodzinę, albo obce osoby o usunięcie z sieci materiałów przedstawiających go w niezbyt korzystnym świetle. Podpowiadam mu, jakie informacje, zdjęcia, filmy powinien publikować w mediach społecznościowych, a jakie nie będą pasować do wizerunku, jaki chciałby wykreować. 


Co powinnam umieć?

W mojej pracy ważna jest dobra znajomość informatyki: muszę wiedzieć, jak wyszukiwać informacje o moim kliencie w sieci, w tym tworzyć algorytmy wyszukujące, jak publikować i usuwać zdjęcia, filmiki, posty, czy komentarze w różnych serwisach i na portalach społecznościowych, jak „odznaczać” klienta na zdjęciach, na których został przez kogoś oznaczony, potrafić zakładać prywatne i firmowe profile i zarządzać nimi, znać zasady SEO, czyli optymalizacji wyników w wyszukiwarkach i SEM, czyli marketingu elektronicznego. 


Powinnam też znać się na prawie, znać regulaminy obowiązujące w serwisach i poszczególnych mediach społecznościowych, wiedzieć, na jakie przepisy mogę się powołać żądając usunięcia danych lub wizerunku mojego klienta z określonej strony lub serwisu. 
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę zaś wyszukiwać informacje o kliencie w zagranicznych serwisach, zarządzać kontami klientów na anglojęzycznych portalach społecznościowych, oraz przyjmować zlecenia od klientów, którzy mówią w tym języku. 
Z kolei znajomość poprawnej polszczyzny pozwala mi prowadzić profil mojego klienta tak, że jest postrzegany jako profesjonalny i wolny od błędów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • samodzielność,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność jasnego wyrażania myśli,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach marketingowych, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.