Zdjęcie zawodu
W. męska

Dozorczyni

Opiekuję się budynkami mieszkalnymi, biurowymi, oraz przyległym terenem.

Dozorczyni

Opiekuję się budynkami mieszkalnymi, biurowymi, oraz przyległym terenem.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy mieszkańcy i użytkownicy budynków, które są pod moją opieką, korzystają z czystych klatek schodowych, odśnieżonych chodników i parkingów, cieszą oczy dobrze utrzymanymi trawnikami i klombami.

Czym się zajmuję?

Jako dozorczyni sprawuję opiekę nad obiektem: blokiem mieszkalnym, zakładem pracy, biurowcem, i mieniem, które się znajduje na jego terenie. Jestem też łączniczką między mieszkańcami a administratorem nieruchomości. Odpowiadam za budynki oraz przylegający do nich teren. Codziennie kontroluję klatki schodowe, windy, piwnice, pralnie, strychy, i inne części wspólne budynku. Sprawdzam, czy domofon sprawnie działa, a zamki do bram wejściowych, piwnic i strychów są w dobrym stanie technicznym. 


Sprzątam i czyszczę klatki schodowe, korytarze i przejścia, zamiatam podłogi i posadzki, myję schody, okna, lamperie i balustrady, czyszczę i ścieram napisy i graffiti oraz usuwam ogłoszenia, afisze lub reklamy umieszczone bez zgody zarządcy obiektu. Zamiatam chodniki i drogi dojazdowe do nieruchomości, opróżniam kosze na śmieci znajdujące się w częściach wspólnych budynku i utrzymuję czystość w zsypach i altanie śmietnikowej. Oceniam, czy teren na zewnątrz nie stanowi zagrożenia dla ludzi, np. poprzez dziury w chodniku lub luźno zwisające kable elektryczne. 
Wiosną, latem i jesienią pielęgnuję trawniki, klomby i krzewy: przycinam, pielę, grabię liście, podlewam rośliny oraz koszę trawniki. Zimą odśnieżam chodniki, parkingi i wjazdy do garaży, posypuję je też piaskiem lub solą. W święta państwowe wywieszam flagi. Codziennie utrzymuję kontakt z administratorem nieruchomości, uczestniczę w odprawach, podczas których otrzymuję zlecenia do wykonania w danym dniu. Przekazuję administratorowi informacje o występujących w budynku i dookoła niego usterkach i zagrożeniach, które powinny być usunięte przez odpowiednich fachowców. Drobne usterki usuwam sama. Wywieszam także w budynkach ogłoszenia i roznoszę korespondencję od administracji. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na środkach czystości i wiedzieć, do mycia jakich powierzchni mogę ich używać. Ważna jest też znajomość wymagań wodnych roślin, które pielęgnuję oraz nawozów i środków ochrony roślin. Przydają się zdolności do majsterkowania.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • samodzielność,
  • obowiązkowość,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • wytrwałość.

Gdzie mogę pracować? 

Jako dozorczyni jestem zatrudniana przez spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców nieruchomości lub zakłady pracy, do których należą konkretne nieruchomości. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.