Zdjęcie zawodu
W. męska

Pomoc domowa

Dbam o mieszkania lub domy osób, które same nie mają na to czasu.

Pomoc domowa

Dbam o mieszkania lub domy osób, które same nie mają na to czasu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy domy i mieszkania klientów są zawsze zadbane, czyste i pachnące, a posiłki świeże, smaczne i pożywne. Wyręczając moich pracodawców w codziennych obowiązkach pozwalam im skoncentrować się na pracy albo radościach życia rodzinnego.

Czym się zajmuję?

Każdy chciałby mieć czysty i zadbany dom, ale w dzisiejszym świecie nie każdy ma czas, by samemu się tym zajmować. Stąd popularność wszelkiego typu usług sprzątających. Jednak profesjonalna pomoc domowa, taka jak ja, zapewnia o wiele więcej niż tylko sprzątanie. Czym się zajmuję? Dbam o mieszkania lub domy osób, które same nie mają na to czasu, nie wiedzą jak się za to zabrać, albo stan zdrowia im na to nie pozwala. Czasem wykonuję generalne porządki, np. po remoncie albo przeprowadzce, ale najczęściej moim zadaniem jest stałe utrzymanie porządku i dbałość o komfort domowników. 


Zakres moich obowiązków jest bardzo szeroki. Odkurzam podłogi, dywany, wykładziny i chodniki, czyszczę glazurę, terakotę, parkiety, żaluzje i rolety, odkurzam bibeloty i obrazy, meble, parapety, regały z książkami, szklane witryny, czyszczę szafki kuchenne, poleruję blaty stołów, drzwiczki mebli, myję szyby, czyszczę piekarnik, kuchenkę mikrofalową, lodówkę, zlew, okap kuchenny, wannę, prysznic, toalety, umywalki, podlewam kwiaty, przywożę dzieci ze szkoły, zawożę je na zajęcia dodatkowe i zajmuję się nimi pod nieobecność dorosłych domowników. 
Wynoszę śmieci, piorę i prasuję ubrania, firany, pościel, obrusy, koce, dbam o porządek na strychu i w piwnicy, w garderobie, spiżarni, garażu, robię codzienne zakupy, przygotowuję i podaję posiłki, piekę ciasta i przyrządzam desery, czasem także podpowiadam, jak atrakcyjnie urządzić mieszkanie albo w co klient powinien ubrać się na ważne spotkanie. Zawsze dbam o to, żeby mieszkania i domy, o które dbam wyglądały czysto i porządnie, wyprane i wyprasowane ubrania były schludnie ułożone w szafie, a obiady nie tylko smaczne i pożywne, ale też ładnie podane, dlatego przydaje mi się rozwinięte poczucie estetyki. 


Co powinnam umieć?

W mojej pracy przydaje się wiedza z chemii, bo przy sprzątaniu używam różnych środków czystości, np. płynów dezynfekujących, past do podłóg, mleczek i proszków do czyszczenia, więc muszę wiedzieć, które można stosować na jakich powierzchniach, a których nie wolno ze sobą łączyć, bo np. wydzielają toksyczne gazy. 


Istotna jest znajomość biologii - żeby właściwie pielęgnować rośliny doniczkowe, umieć oceniać świeżość produktów, z których przygotowuję posiłki, znać ich skład, żeby odpowiednio komponować dania pod względem wartości odżywczych, orientować się, czego nie mogą jeść cukrzycy albo osoby uczulone, umieć doradzić odpowiedni dla każdego domownika rodzaj diety, znać domowe sposoby łagodzenia drobnych niedyspozycji, takich jak podwyższona temperatura, problemy żołądkowe. 
Wiedza z matematyki pozwala mi odpowiednio zarządzać powierzonym mi przez klienta budżetem na zakupy. Przydają się też umiejętności techniczne, bo w pracy używam różnych urządzeń do sprzątania, przyrządzania potraw czy czyszczenia garderoby, muszę więc znać się na ich obsłudze, czyszczeniu i konserwacji. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • uczciwość,
  • samodzielność
  • zorganizowanie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach oferujących usługi pomocy domowych albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.