Zdjęcie zawodu
W. męska

Złota rączka

Szybko i sprawnie wykonuję drobne, domowe naprawy.

Złota rączka

Szybko i sprawnie wykonuję drobne, domowe naprawy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moi klienci wiedzą, że zawsze mogą na mnie liczyć, kiedy potrzebują pomocy w wykonaniu różnych prac domowych, ogrodowych, z którymi nie potrafią sobie sami poradzić.

Czym się zajmuję?

Jako złota rączka potrafię szybko i sprawnie wykonywać drobne, domowe naprawy: wymienić cieknącą uszczelkę, przykręcić półkę, przepchać zlew, zamocować obluzowane gniazdko elektryczne. Moimi zleceniodawcami są nie tylko kobiety. Przecież i nie każdy mężczyzna musi mieć zdolności do majsterkowania, a często nie ma na taką drobną dłubaninę ani czasu, ani potrzebnych narzędzi. Z kolei fachowcy z konkretnej dziedziny, tacy jak elektryk czy hydraulik, nie zawsze są dostępni “od ręki”, albo nawet nie chcą brać się za takie drobne usterki, na jakich zarabiam ja. 


Często naprawiam klamki w drzwiach, reguluję niedomykające się okna, wymieniam koła w samochodach, koszę trawę, montuję lampy, naprawiam zacinające się zamki, wieszam lustra, obrazy, karnisze, porządkuję zagracone piwnice, grabię liście w ogrodzie, podstawiam samochód klienta w wyznaczone miejsce albo odbieram go np. z warsztatu i zawożę pod dom, przycinam żywopłoty, odpowietrzam kaloryfery. 
Przyjmuję zlecenia w zależności od moich umiejętności, o czym informuję potencjalnych zleceniodawców, ale że klienci mają najrozmaitsze problemy, bywa, że my, złote rączki, zrzeszamy się w nieformalne spółdzielnie: jedna naprawia cieknące krany, inna skręca meble i ustawia je tam, gdzie klient zechce, jeszcze inna jest specjalistką od drobnych napraw glazury, terakoty i ceramiki sanitarnej: przykleja odpadnięte kafelki, wymienia spłuczki. 


Co powinnam umieć?

W pracy potrzebuję przede wszystkim wiedzy i umiejętności technicznych, muszę umieć posługiwać się młotkiem, wiertarką, kluczem francuskim, poziomicą, kielnią, wałkiem malarskim czy szpachlą, obsługiwać kosiarki do trawy, sprężarki, zszywacze tapicerskie, nożyce do żywopłotu, podnośniki samochodowe. Ważna jest też umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym, żeby np. we właściwy sposób złożyć meble czy zamontować pralkę albo suszarkę. 


Przydaje się wiedza z chemii, bo muszę znać się na substancjach najlepiej nadających się do czyszczenia i konserwacji różnego rodzaju urządzeń mechanicznych, znać skład chemiczny klejów, farb, bejc i lakierów, i wiedzieć, do czego można je stosować, wiedzieć, jak sporządzić zaprawę do przyklejenia płytek w łazience. 
W moim zawodzie przydaje się też znajomość fizyki, żeby sprawnie naprawiać drobne usterki elektryczne, np. niesprawne gniazdko, czy obluzowaną oprawę oświetleniową, oraz montować, naprawiać i obsługiwać urządzenia zasilane energią elektryczną i dbać przy tym o własne bezpieczeństwo podczas pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • samodzielność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pracy pod presją czas.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach usługowych, budowlanych, elektrycznych, hydraulicznych, w hotelach, pensjonatach, szkołach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.