Doczepiam i odczepiam wagony i lokomotywy podczas postoju pociągów.
Podnosząc swoje kwalifikacje i rzetelnie wykonując obowiązki mogę awansować na ustawiaczkę, dyżurną ruchu, dyspozytorkę kolejową. Cieszę się, że pomagam dbać o sprawny transport towarów drogą kolejową oraz o bezpieczeństwo podczas łączenia i rozłączania wagonów i lokomotyw.
Wagony towarowe wożą różnego rodzaju ładunki po całym kraju. Zanim dotrą do stacji docelowej, muszą pokonać wiele kilometrów, często zmieniając składy. Innymi słowy są doczepiane do pociągu, który akurat podróżuje w pożądanym kierunku. Żeby wagon podróżował we właściwym składzie, potrzebni są specjaliści tacy, jak ja, czyli manewrowa.
Co powinnam umieć?
Muszę znać zasady wykonywania jazd manewrowych na torach głównych, przejazdach i przejściach dla pieszych, potrafić zabezpieczać wagony przed zbiegnięciem, czyli niekontrolowanym stoczeniem się z powodu nachylenia torów lub pod wpływem siły bezwładności, obsługiwać zwrotnice, czyli miejsca, w których wagony mogą być przekierowywane na inne tory, i wykolejnice, czyli nakładane na tory elementy służące do wykolejenia wagonu, gdyby jego dalsze poruszanie się po torze mogło zagrozić innym uczestnikom ruchu kolejowego, oraz urządzenia do podciągania, przeciągania i przetaczania wagonów. Muszę potrafić też sprawdzać wagony pod kątem prawidłowości załadunku i ich sprawności technicznej.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach obsługujących bocznice kolejowe oraz u przewoźników kolejowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.