ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Operatorka wózków widłowych

Obsługuje wózki widłowe służące do załadunku, przewozu i rozładunku różnych towarów.

Operatorka wózków widłowych

Obsługuje wózki widłowe służące do załadunku, przewozu i rozładunku różnych towarów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy załadunek i rozładunek towarów przebiega sprawnie i bezpiecznie, a przewożone produkty docierają do odbiorców nieuszkodzone.

Czym się zajmuję?

Jestem kierowczynią wózka widłowego, którym przewożę rozmaite towary w zakładzie, w którym jestem zatrudniona, np. w hurtowni artykułów przemysłowych lub spożywczych, magazynie, składzie materiałów. Mogę kierować wózkami różnego typu: spalinowymi, na gaz lub elektrycznymi. Pracę zaczynam od dokładnego sprawdzenia stanu technicznego wózka. Oceniam ustawienia wideł, naprężenie łańcuchów, stan naładowania baterii, w przypadku pojazdu o napędzie elektrycznym, stan kół, ilość oleju i płynu chłodzącego w przekładni napędowej i kierowniczej, sprawdzam jak działają hamulce oraz wszelkie urządzenia sygnalizacyjne, kontrolne i sterownicze. 


Potem zapoznaję się z dokumentacją przewozową, czyli czytam ile i jakich towarów mam przetransportować, skąd i dokąd oraz gdzie je ustawić. Bywa, że przed przewiezieniem zabezpieczam je przed zniszczeniem i uszkodzeniem podczas transportu, np. okręcając je folią. Zwykle ładunki są umieszczone na paletach lub specjalnych podstawach, ale w zależności od miejsca pracy przewożę też przedmioty nietypowe, np. szerokie płyty drewniane, długie pale albo pręty, granitowe lub marmurowe blaty, albo beczki. Dbam o to, aby towar rozłożony był równomiernie na widłach lub platformie, muszę więc choć trochę znać się na fizyce, żeby umieć ocenić, jak należy rozmieścić przewożone przedmioty i jak je transportować, żeby mój wózek się nie przewrócił, a po dostarczeniu na miejsce układać je w stabilne stosy, zachowując ich dopuszczalną wysokość. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać rodzaje jednostek ładunkowych: pojemniki, palety, kontenery, pakiety, i ich pojemność. Muszę wiedzieć, ile kilogramów ładunku mój wózek jest w stanie bezpiecznie podnieść i przetransportować oraz potrafić nim manewrować używając steru, dźwigni i pedałów tak, by optymalnie ustawić położenie masztu i wideł i bezpiecznie podnieść, przewieźć i położyć ładunek w wyznaczonym miejscu. 


Muszę znać się na rysunku technicznym, umieć odczytywać Dokumentację Techniczno-Ruchową wózków widłowych i wypełniać książkę eksploatacji tego pojazdu oraz potrafić posługiwać się narzędziami do regulacji, naprawy i konserwacji wózków, których używam w pracy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • podzielność uwagi,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zdolność koncentracji,
  • samodzielność,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w monotonnych warunkach,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w magazynach przemysłowych, hurtowniach, składach różnych materiałów - wszędzie tam, gdzie trzeba przewozić ciężkie towary. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.