Zdjęcie zawodu
W. męska

Celniczka

Kontroluję dokumenty osób udających się w zagraniczną podróż i sprawdzam, czy nie przewożą nielegalnych substancji, np. narkotyków.

Celniczka

Kontroluję dokumenty osób udających się w zagraniczną podróż i sprawdzam, czy nie przewożą nielegalnych substancji, np. narkotyków.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca przyczynia się do ochrony obywateli. Nie pozwalam na przemyt niebezpiecznych substancji. To wielka odpowiedzialność, którą dźwigam z dumą. Czuję ogromną satysfakcję, gdy udaje mi się udaremnić przemyt narkotyków, przez które wiele osób mogłoby stracić życie lub zdrowie, a przestępcy zarobiliby miliony.

Czym się zajmuję?

Jestem urzędniczką państwową, której głównym zadaniem jest ochrona państwa przed zewnętrznymi zagrożeniami dla gospodarki. Najczęściej pracuję na granicy kraju albo na lotnisku, gdzie przeprowadzam odprawę celną oraz kontroluję osoby i pojazdy udające się w podróż zagraniczną. Muszę być bardzo spostrzegawcza i czujna, ponieważ towary wwożone na teren państwa mogą stanowić zagrożenie. Odprawiając osoby i samochody sprawdzam, czy nie przewożą nielegalnych substancji, takich jak narkotyki, skażona żywność czy substancje radioaktywne. Zdarza mi się znajdować nielegalną broń, egzotyczne zwierzęta, a nawet ludzi, którzy próbują dostać się do kraju bez pozwolenia na pobyt. 


Oprócz tego kontroluję, czy towary przewożone przez granicę zostały opodatkowane. Podatek graniczny to cło – od niego wzięła się nazwa mojego zawodu. Z racji mojej pracy jestem narażona na konflikty z przemytnikami, dlatego wolno mi nosić broń. Zamiast na granicy, mogę też kontrolować samochody dostawcze na drogach krajowych i w miastach. Bywa również, że we współpracy z policją ścigam przestępców sprzedających towary pochodzące z przemytu. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić szybko i bezbłędnie obliczać ilość towarów, które podróżujący chcą nielegalnie przemycić. Muszę znać się na przepisach prawnych dotyczących transportu towarów. Muszę umieć dostać się do skrytek mogących zawierać nielegalny towar. Muszę znać języki obce, żeby móc porozumiewać się z zagranicznymi spedytorami. 


Muszę potrafić obsługiwać specjalistyczne programy komputerowe niezbędne w mojej pracy oraz sprawnie przeszukiwać bazy danych zawierające informacje o osobach i pojazdach przekraczających granicę, a także o towarach zgłoszonych do oclenia. 
Muszę potrafić posługiwać się skanerami RTG bagażu, które pozwalają prześwietlać bagaż aby sprawdzić, czy ktoś nie przemyca w nim niedozwolonych przedmiotów, wagi samochodowe, środki łączności, mobilne laboratoria służące do szybkiego sprawdzania jakości i składu paliw i innych substancji. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • odwaga,
  • rzetelność,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • uczciwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach celnych, na przejściach granicznych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, na lotniskach, w terminalach pasażerskich w portach morskich, w Straży Granicznej, w Policji, w bazach kontenerowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.