Zdjęcie zawodu
W. męska

Kierowczyni zawodowa

Prowadzę samochody osobowe, dostawcze i pojazdy specjalnego przeznaczenia.

Kierowczyni zawodowa

Prowadzę samochody osobowe, dostawcze i pojazdy specjalnego przeznaczenia.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej ludzie i towary sprawnie, szybko i bezpiecznie docierają na miejsce przeznaczenia. Podróżując po kraju lub po Europie mogę zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznawać ciekawych ludzi. Mapy, plany miast i oznakowanie dróg nie mają przede mną tajemnic. Jestem też specjalistką od przepisów ruchu drogowego i zawsze służę w tej kwestii pomocą znajomym.

Czym się zajmuję?

Przewożę osoby i towary oraz różnego rodzaju przesyłki, przywożę do Polski samochody z zagranicy, bywa, że towarzyszę w ostatniej podróży albo pomagam ratować życie. Wszystko zależy od tego, jakie mam uprawnienia, gdzie jestem zatrudniona i jakie pojazdy prowadzę. Mogą to być samochody osobowe, busy do przewozu pasażerów, furgony do przewozu pieniędzy, karawany, taksówki, karetki pogotowia, samochody służbowe różnych firm, samochody dostawcze, wyposażone czasem w przyczepę o masie nie przekraczającej 750 kg, zespoły pojazdów o łącznej masie całkowitej nie przekraczającej 4250 kg. 


Przed rozpoczęciem jazdy przygotowuję niezbędne dokumenty, jak zezwolenie na transport osób lub konkretnego rodzaju ładunków, sprawdzam stan techniczny pojazdu: hamulce, ogumienie, oświetlenie zewnętrzne, zapas płynów i materiałów eksploatacyjnych, gaśnicę, apteczkę i inne obowiązkowe wyposażenie mojego pojazdu. Powinnam też zabrać w trasę prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Realizując kurs dbam o to, by jechać bezpiecznie, zgodnie z przepisami i być w miejscu docelowym na czas.  
Jeśli przewożę pasażerów, w trakcie jazdy dbam o ich komfort, np. ustawiając odpowiednią temperaturę w pojeździe, przypominam o zapinaniu pasów, anonsuję planowane postoje. Przy przewozie towarów, przed wyruszeniem w drogę sprawdzam, czy ładunek jest właściwie rozmieszczony i zabezpieczony, a samochód ma np. sprawne chłodzenie skrzyni bagażowej, co jest istotne zwłaszcza w dalekich transportach towarów świeżych, łatwo psujących się. 
Jeśli w trakcie pracy w moim pojeździe wystąpi jakaś usterka, naprawiam ją, używając do tego odpowiednich narzędzi, a jeśli awaria jest zbyt poważna, dzwonię po ekipę fachowców i samochód zastępczy, jeśli jest to możliwe. Po powrocie do firmy uzupełniam materiały eksploatacyjne pojazdu, czyszczę go, sprawdzam jego stan techniczny. Do moich obowiązków należy też przygotowywanie samochodu do obowiązkowych przeglądów. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustawę o transporcie drogowym, ustawę o czasie pracy kierowców, przepisy dotyczące wykonywania przewozów międzynarodowych, rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych, przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których muszę przestrzegać w trakcie pracy. 


Muszę znać się na budowie pojazdów, którymi kieruję, potrafić lokalizować usterki, określać ich przyczyny i usuwać je, posługując się przy tym właściwymi narzędziami. 
W mojej pracy ważna jest znajomość map drogowych, zarówno Polski, jak i krajów europejskich oraz umiejętność korzystania z urządzeń do nawigacji satelitarnej i obsługi CB radia, bo dzięki temu orientuję się, gdzie jestem, ile jeszcze drogi mam do przejechania, potrafię omijać korki, znajdować objazdy miejsc wypadków czy prac drogowych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • rzetelność,
  • odpowiedzialność,
  • asertywność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność pracy w monotonnych warunkach.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach transportowych, hurtowniach, zakładach produkujących różnego rodzaju towary, zakładach pogrzebowych, pogotowiu ratunkowym,… 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.