ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Rewidentka taboru

Oceniam sprawność pociągów na mojej stacji.

Rewidentka taboru

Oceniam sprawność pociągów na mojej stacji.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy wagony pociągów są sprawne, w porę przechodzą okresowe badania techniczne, a ewentualne awarie są szybko usuwane.

Czym się zajmuję?

Gdy jedziemy w podróż pociągiem, chcielibyśmy, żeby był czysty, sprawny, ciepły zimą, a chłodny latem. Sprawdzaniem, czy wagony są właściwie przygotowane do drogi i mogą bezpiecznie przewozić pasażerów albo towary zajmuję się właśnie ja - rewidentka taboru. Na czym polega moja praca? Oceniam sprawność pociągów, które zakończyły swój bieg na mojej stacji i tych, które są na niej przygotowywane do kolejnego kursu. Kontroluję zarówno składy pasażerskie, jak i i towarowe i wydaję decyzję o ich dopuszczeniu, bądź nie, do ruchu. 


W pociągach, które kończą bieg, najpierw zawsze sprawdzam sprawność poszczególnych elementów składu. Wskazówką są dla mnie informacje o wszystkich zdarzeniach i usterkach, wpisywane przez kierownika pociągu podczas przejazdu, oraz rozmowa z maszynistą. Potem zabieram się do inspekcji. Zawsze towarzyszą mi młotek, manometr i suwmiarka, a to tylko niektóre z narzędzi, którymi posługuję się na co dzień. Najważniejsze to sprawdzenie tzw. zestawów kołowych i próba hamulca. Przechodzę wzdłuż całego składu pociągu i po kolei sprawdzam stan wszystkich wagonów, szukając ewentualnych usterek. 
Podczas tej pracy przydaje się dobry słuch, bo obręcze w składach wagonowych ostukuje się młotkiem, tak by odnaleźć tzw. „płaskie miejsca” lub inne uszkodzenia w zestawach kołowych. Dobry odgłos jest dźwięczny i świadczy, że obręcz nie jest uszkodzona. Za to głuchy dźwięk to znak, że element wymaga naprawy. Przed wyprawieniem pociągu w drogę oceniam też sprawność hamulców w każdym wagonie. W przypadku pneumatycznych mierzę ciśnienie sprężonego powietrza i reakcję tzw. wstawek ściernych na polecenia płynące z kabiny maszynisty. W hamulcach tarczowych sprawdzam czy wskaźniki pokazują to, co powinny. Po kontroli i naprawie usterek przez pracowników technicznych, muszę ponownie sprawdzić cały skład. 
Jeżeli uznam, że pojazd jest w pełni sprawny, kieruję go do mycia, sprzątania i nawadniania, a na końcu zatwierdzam jego gotowość do drogi. Jeśli zauważę jakieś drobne nieprawidłowości, które mogę sama usunąć, zajmuję się tym, bez potrzeby wyłączania wagonów z ruchu na dłużej. W przypadku poważniejszych awarii, np. kiedy pociąg się wykolei, sprawdzam dokładnie jego stan techniczny i decyduję o tym, czy zostanie dopuszczony do dalszej jazdy, czy też musi przejść niezbędny remont. 
Kieruję uszkodzone wagony do naprawy na wydzielonych do tego torach albo w wagonowni. Wysyłam tam także te wagony, którym zbliża się termin przeglądów okresowych, nawet jeśli są sprawne. Odpowiadam także za znakowanie wagonów odpowiednimi nalepkami, np. sygnalizującymi, że wagon nie może poruszać się na własnych kołach. Jeśli personel pociągu zauważy, że któryś wagon mógł zostać uszkodzony w trakcie jazdy, przyjeżdżam na miejsce i decyduję, czy pociąg albo wagon trzeba wyłączyć z ruchu, czy też skład może dojechać do stacji docelowej. 


Co powinnam umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na różnych typach wagonów, układów hamulcowych, stosowanych w pociągach systemów ogrzewania, oświetlenia i klimatyzacji oraz znać warunki techniczne dopuszczenia wagonów do ruchu po torach krajowych i w ruchu międzynarodowym. Muszę potrafić przeprowadzać próby hamulcowe, oceniać stan techniczny wagonów, diagnozować i usuwać drobne usterki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie u zarządców linii kolejowych, użytkowników bocznic kolejowych oraz u przewoźników kolejowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.