Zdjęcie zawodu
W. męska

Zoofizjoterapeutka

Wykonuję zabiegi fizjoterapeutyczne poprawiające stan zdrowia zwierząt.

Zoofizjoterapeutka

Wykonuję zabiegi fizjoterapeutyczne poprawiające stan zdrowia zwierząt.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy zwierzęta mające problemy z poruszaniem się, chore, po przebytych urazach i operacjach odzyskują sprawność fizyczną, a ich właściciele cieszą się że ich pupile są zdrowsi i sprawniejsi.

Czym się zajmuję?

Rehabilituję zwierzęta, zarówno domowe, jak psy, koty, morskie świnki czy bardziej egzotyczne: papugi, gady, jak i gospodarskie: krowy, konie, i dzikie: jak lisy, wilki, dzikie ptaki – w zależności od tego, w czym się specjalizuję. Pomagam zwierzętom po wypadkach, zabiegach, cierpiącym na przewlekłe schorzenia i tracącym sprawność wraz z wiekiem. 


Najpierw przeprowadzam dokładny wywiad z właścicielem zwierzaka, żeby dowiedzieć się, jakie problemy zdrowotne ma jego pupil, jakie operacje przeszedł, czym jest karmiony. Potem wykonuję dodatkowe badania, które dostarczają mi kolejnych istotnych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Może to być np. USG stawów biodrowych, rentgen kręgosłupa, badanie biochemiczne krwi. Proszę też lekarza weterynarii, który wcześniej leczył zwierzę o informacje dotyczące przebiegu leczenia, zaordynowanych leków. Na podstawie tych wszystkich danych decyduję, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne doprowadzą do poprawy sprawności tego konkretnego zwierzęcia. 
Znam i potrafię stosować różne metody rehabilitacyjne: laseroterapię, kinezyterapię, trening sportowy, masaże, światłoterapię, magnetoterapię, ultrasonoterapię, elektroterapię i inne. Wiem, jakie schorzenia i kontuzje można nimi leczyć; potrafię obsługiwać potrzebny do tego sprzęt i akcesoria rehabilitacyjne, m.in.: bieżnie suche i wodne, aparaty do laseroterapii i lampy do światłoterapii, aplikatory wytwarzające pole magnetyczne, aparaty ultradźwiękowe, piłki rehabilitacyjne, uprzęże, szelki, poduszki sensoryczne, równoważnie. 


Co powinnam umieć?

Przydaje mi się wiedza z fizyki i techniki oraz wiedza o przeciążeniach, na jakie narażone są stawy zwierząt podczas codziennej aktywności. Wiem, jak należy przygotować zwierzaka do poszczególnych zabiegów: kiedy warto odtłuścić skórę, zgolić sierść, zabezpieczyć rany i szwy. Podczas przeprowadzania zajęć fizjoterapeutycznych dbam o bezpieczeństwo swoje i zwierząt, obserwuję postępy robione przez zwierzaki, potrafię też komunikować się z nimi za pomocą komend, np. siad, wstań, chodź, i gestów. 


Znam anatomię i fizjologię zwierząt, a zwłaszcza budowę narządu ruchu, oraz rodzaje i objawy chorób, na które najczęściej cierpią, potrafię oceniać biomechanikę ruchu moich pacjentów, znam wpływ diety na sprawność stawów u zwierząt i wiem, jakie warunki hodowli należy im zapewnić, aby były zdrowe i szczęśliwe. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • opanowanie,
  • dokładność,
  • empatia,
  • dokładność,
  • rzetelność,
  • odpowiedzialność,
  • samodzielność,
  • posiadać podzielność uwagi,
  • zdolność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach, lecznicach i klinikach weterynaryjnych lub w gabinetach zoofizjoterapii. Mogę też otworzyć własną działalność.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.