Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka żywienia zwierząt

Planuję i nadzoruję żywienie zwierząt hodowlanych oraz domowych.

Specjalistka żywienia zwierząt

Planuję i nadzoruję żywienie zwierząt hodowlanych oraz domowych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo łączy badania i analizy w laboratorium z pracą ze zwierzętami. Cieszę się, kiedy dzięki przygotowywanym przeze mnie planom żywienia zwierzęta zdrowo się rozwijają i są w dobrej kondycji.

Czym się zajmuję?

Udzielam porad właścicielom zwierząt domowych, rolnikom, weterynarzom, opiekunom zwierząt w zoo. Układam plany żywieniowe dla zwierząt: domowych, gospodarskich albo żyjących w ogrodach zoologicznych i podobnych placówkach. Właściwie dobrana dieta korzystnie wpływa na ich zdrowie, samopoczucie i produktywność. Odpowiednio żywiony drób czy trzoda chlewna szybciej nabiera masy, a krowy dostarczają więcej mleka. Moje codzienne obowiązki różnią się w zależności od tego, gdzie jestem zatrudniona. 


Mogę specjalizować się w pracy ze zwierzętami gospodarskimi, albo domowymi, pracować tylko z jednym gatunkiem, np. psami, kotami, gadami, bydłem czy drobiem. Mogę też zajmować się ocenianiem składu chemicznego i sprawdzaniem wartości odżywczych karmy, suplementów diety i dodatków paszowych oraz opracowywać nowe receptury dla konkretnych potrzeb hodowcy. Sprawdzam przy tym wzrost, masę, ilość tkanki tłuszczowej konkretnych osobników i porównuję je ze wzorcami ustalonymi dla ich rasy i gatunku. Dzięki odpowiednim modyfikacjom żywienia można skrócić czas tuczu albo poprawić mleczność czy nawet zmienić skład mięsa, np. żeby było mniej tłuste. 
Jeśli pracuję ze zwierzętami domowymi, a w zasadzie z ich właścicielami, mogę układać plany żywieniowe zapewniające odpowiednią masę ciała albo uwzględniające alergie, jakie ma zwierzę. Każdego z pupili staram się traktować indywidualnie. Zwracam uwagę na jego wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, kondycję, poziom tkanki tłuszczowej. Innej diety będzie przecież potrzebować koń startujący w wyścigach, a innej taki, którego wykorzystuje się głównie do jazdy rekreacyjnej. W przypadku zwierząt, które wcześniej były źle odżywiane, opracowuję plan żywienia, który pozwoli uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych. Bywa, że zajmuję się badaniem zaburzeń odżywiania u zwierząt - ich przyczynami i wpływem na zdrowie zwierzaków. 
Mogę też opracowywać nowe, bardziej ekonomiczne albo ekologiczne sposoby produkcji pasz oraz ulepszać ich przechowywanie, aby jak najdłużej zachowywały świeżość i wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze. W tym celu czasem badam próbki tkanek pobrane od zwierząt, aby ocenić, jakich składników pokarmowych potrzebują lub czego mają w nadmiarze i trzeba ten składnik ograniczyć. 


Co powinnam umieć? 

Muszę dobrze znać biologię, w tym fizjologię różnych gatunków zwierząt i wiedzieć, jakiego pożywienia potrzebują do optymalnego rozwoju. Powinnam znać wzorce masy, wzrostu i ilości tkanki tłuszczowej konkretnych gatunków i ras oraz wiedzieć, jakie składniki pożywienia wpływają korzystnie na zdrowie różnych gatunków zwierząt. 


W pracy niezbędna jest mi wiedza na temat składników pokarmowych znajdujących się w pożywieniu zwierząt i znajomość mierników wartości energetycznej pasz oraz zasady tworzenia nowych receptur tak, aby ograniczać zanieczyszczanie środowiska. Muszę wiedzieć, jak produkować kiszonki i jak uzupełniać codzienną dietę odpowiednimi dodatkami paszowymi. Muszę znać się na procesach mikrobiologicznych i biochemicznych, jakie mają miejsce podczas konserwowania pasz oraz potrafić oceniać jakość pożywienia dla zwierząt. 
Muszę znać zasady żywienia zwierząt i potrafić opracowywać plany żywieniowe dla konkretnych gatunków i ras, z uwzględnieniem warunków oraz celu hodowli. Powinnam też wiedzieć, jak indywidualizować pożywienie dla poszczególnych osobników, dopasowane do ich kondycji, stanu zdrowia, zapotrzebowania na składniki pokarmowe, rasy i gatunku. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • sumienność,
 • odpowiedzialność,
 • spostrzegawczość,
 • dociekliwość,
 • umiejętność analitycznego myślenia i logicznego rozumowania,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • wytrwałość,
 • asertywność,
 • kreatywność,
 • empatia,
 • umiejętność przekonywania innych do moich racji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie m.in. w organizacjach zajmujących się dobrostanem zwierząt, ogrodach zoologicznych, schroniskach, instytucjach naukowych i badawczych, fermach hodowlanych, firmach produkujących karmę i dodatki paszowe dla zwierząt. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.