Zdjęcie zawodu
W. męska

Inspektorka morska

Chronię środowisko morskie nadzorując połów ryb w polskiej części Bałtyku. Sprawdzam, czy wszyscy rybacy posługują się odpowiednim sprzętem i przestrzegają przepisów.

Inspektorka morska

Chronię środowisko morskie nadzorując połów ryb w polskiej części Bałtyku. Sprawdzam, czy wszyscy rybacy posługują się odpowiednim sprzętem i przestrzegają przepisów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

To odpowiedzialna praca, bo chronię łowiska, by rybacy ich całkiem nie wyeksploatowali. Dużo czasu spędzam na morzu. Zawsze znajdzie się dla mnie dobra ryba na obiad.

Czym się zajmuję?

Pracując jako inspektorka rybołówstwa morskiego nadzoruję połów ryb w akwenie należącym do państwa. Celem mojej pracy jest ochrona łowisk. Dlatego organizuję rejsy, które mają na celu kontrolę osób i miejsc, gdzie odbywa się połów ryb. Wypływam w morze, odwiedzam miejsca składowania ryb i wyładunku, sprawdzam środki transportu, jakimi ryby są przewożone. Wszystko musi odpowiadać przepisom. Staram się także systematycznie odwiedzać rybaków, u których sprawdzam pozwolenia na połów, sprzęt i odławiane gatunki ryb. Zabronione jest odławianie ryb w okresach ochronnych, kiedy się rozmnażają. Nie wolno też odławiać pewnych gatunków ani używać sieci o zbyt małych oczkach. Zdarzają się niestety sytuacje, w których muszę wystawić mandat. Nie jest to przyjemne ani dla mnie a tym bardziej dla osoby, która zostaje ukarana. Nie zapominam jednak o tym, że upomnienia również przyczyniają się do ochrony ryb w naszym kraju. Oprócz kontroli przestrzegania przepisów staram się walczyć z kłusownictwem, które jest nielegalne. Odwiedzam akweny chronione i gromadzę dane na ich temat. 


Co powinnam umieć?

W pracy często dokonuję skomplikowanych obliczeń, dlatego muszę dobrze znać matematykę: często muszę oszacować ile ryb danego gatunku wciąż znajduje się w morzu na podstawie pewnych założeń oraz mojej wiedzy eksperckiej.


Muszę znać środowisko biologiczne morza i wiedzieć jak je chronić i gospodarować jego dobrami.
Bardzo często najaktualniejszą wiedzę o mojej specjalności uzupełniam czytając materiały źródłowe w języku angielskim, ponadto często zdarza się też, że muszę współpracować z zagranicznymi partnerami, z którymi dzielimy morze, dlatego muszę swobodnie posługiwać się tym językiem. 
Muszę znać krajowe, europejskie i międzynarodowe przepisy dotyczące ochrony rybołówstwa morskiego na terenie polskich obszarów morskich. 
Muszę wiedzieć, jak współpracować z innymi instytucjami, służbami i organami administracji morskiej, np. z Państwową Strażą Rybacką, Strażą Graniczną, Policją, Inspekcją Weterynaryjną, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • podzielność uwagi,
  • systematyczność,
  • dokładność,
  • dyspozycyjność,
  • rzetelność,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w Inspektoratach Rybołówstwa Morskiego.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.