Zdjęcie zawodu
W. męska

Redaktorka programowa

Decyduję o tym, co, kiedy i w jakiej formie ukaże się na wizji albo w eterze.

Redaktorka programowa

Decyduję o tym, co, kiedy i w jakiej formie ukaże się na wizji albo w eterze.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają ciekawe programy radiowe i telewizyjne, trafiające w gusta odbiorców. W ten sposób przyczyniam się do sukcesu stacji telewizyjnej lub rozgłośni radiowej, w której pracuję.

Czym się zajmuję?

Jak myślisz, skąd biorą się pomysły na nowe programy telewizyjne albo radiowe? O tym, co, kiedy i w jakiej formie ukaże się na wizji albo w eterze decyduję ja - redaktorka programowa. Dziennikarze zgłaszają do mnie swoje pomysły i projekty, a ja je oceniam i jeśli uznam, że warto je zrealizować, po omówieniu wszystkich szczegółów wyrażam zgodę na publikację. Oprócz tego sama wyszukuję ciekawe tematy, decyduję, do jakiej grupy docelowej ma być skierowana pojedyncza audycja albo cykl programów, kto powinien zrealizować konkretny projekt i w jakiej formie, czyli np. czy będą występować w tym programie goście?, czy będzie stały prowadzący?, według jakiego klucza będą dobierani bohaterowie: ratujący życie innych, mający niezwykłe osiągnięcia, nietypowe hobby?, czy będzie to nagrywane i montowane, czy też puszczane “na żywo”? 


Muszę mieć intuicję i rozeznanie w branży medialnej, interesować się aktualnymi trendami w sporcie, polityce, muzyce rozrywkowej, edukacji albo nauce, żeby umieć wybrać taki format audycji i tematy, które przyciągną uwagę odbiorców. Korzystam też z badań opinii publicznej pokazujących, czym interesują się ludzie w różnym wieku, z różnym poziomem wykształcenia, mieszkający w miastach albo na wsi, kiedy najchętniej słuchają radia albo zasiadają przed telewizorem i ile czasu spędzają przy ulubionej audycji. 
Sprawdzam, jaką popularnością cieszą się emitowane programy lub audycje o podobnej tematyce. Te dane pozwalają mi dobrze ułożyć ramówkę, czyli ustalić, o której godzinie powinny zostać wyemitowane konkretne programy, żeby trafiły do widowni, którą te programy mają największe szanse zainteresować, przez co wzrośnie popularność mojej stacji telewizyjnej lub rozgłośni radiowej. Poza pracą koncepcyjną do moich obowiązków należy też prowadzenie niezbędnej dokumentacji, dbanie o to, żeby nie przekroczyć budżetu przeznaczonego na produkcję programu lub audycji, nadzór nad pracą podległych mi dziennikarzy i personelu technicznego, udział w kolegiach programowych. 


Co powinnam umieć?

W mojej pracy przydaje się znajomość historii radia lub telewizji, dzięki której wiem, jakich programów nie należy produkować, bo podobne do nich w przeszłości okazały się totalnymi niewypałami. 


Ważna jest też znajomość języka angielskiego, bo dzięki niej mogę śledzić światowe nowinki z branży medialnej, sprawnie porozumiewać się z zagranicznymi dziennikarzami współpracującymi z moją stacją telewizyjną lub rozgłośnią radiową, uczestniczyć w międzynarodowych imprezach branżowych oraz oceniać tzw. “formaty”, czyli programy, które odniosły sukces na innych rynkach, a my chcielibyśmy je przenieść na krajowy grunt. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • wyobraźnia,
  • inwencja twórcza,
  • wrażliwość artystyczna,
  • rzetelność,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • intuicja,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stacjach radiowych lub telewizyjnych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.