Zdjęcie zawodu
W. męska

Producentka filmowa

Nadzoruję produkcję filmów, ustalam jak najlepiej wykorzystać ich budżety, zatrudniam aktorów, itp.

Producentka filmowa

Nadzoruję produkcję filmów, ustalam jak najlepiej wykorzystać ich budżety, zatrudniam aktorów, itp.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy widzowie mogą oglądać dobrze zrealizowane, ciekawe, wciągające filmy, a inwestorzy cieszą się zyskami z ich dystrybucji.

Czym się zajmuję?

Zastanawiałaś się kiedyś, kto oprócz reżysera, scenarzysty i aktorów pracuje przy filmie? Pewnie przyszli Ci na myśl operatorzy kamer, statyści, charakteryzatorki, kaskaderzy. I słusznie. Ale nad każdym filmem musi czuwać ktoś taki, jak ja, czyli producentka filmowa. Czym się zajmuję? Generalnie jestem odpowiedzialna za budżet produkcji. To oznacza, że od początku współpracuję ze scenarzystą i np. sugeruję ograniczenie liczby miejsc akcji albo ilości koniecznych efektów specjalnych. Czasem decyduję się na kupienie praw do przeniesienia na ekran jakiejś książki albo gry komputerowej, jeśli dojdę do wniosku, że jest warta ekranizacji i film nakręcony według niej odniesie sukces. Wtedy też czuwam nad adaptacją i np. określam, ile oryginalnych wątków jesteśmy w stanie wykorzystać w filmie. 


Jestem odpowiedzialna za zatrudnianie aktorów, kaskaderów, członków ekipy produkcyjnej, określanie wysokości honorariów i wystawianie umów. Nadzoruję każdy etap produkcji filmu: wybór scenariusza, casting, wybór tytułu filmu, określenie terminu rozpoczęcia i zakończenia zdjęć, zatrudnienie realizatorów, same zdjęcia, montaż obrazu i dźwięku, dobór muzyki, sprzedaż oraz promocję. Na wszystko muszę znaleźć pieniądze. W krajach, w których przemysł filmowy jest wysoko rozwinięty, np. w USA, producentka często opłaca produkcję filmu z własnych środków, u nas jest to rzadkość. Dlatego też cały czas szukam różnych źródeł finansowania, np. staram się o dotację z Ministerstwa Kultury, zabiegam o pozyskanie środków od firm wytwarzających różne produkty, w zamian za umieszczenie ich w filmie, może to być np. samochód, jakim jeździ główny bohater albo meble w mieszkaniach, w których kręcimy ujęcia. 
Poszukuję koproducentów, inwestorów i sponsorów, którzy będą finansować prace nad filmem. Dlatego potem, w trakcie realizacji, muszę regularnie prezentować im sprawozdania finansowe z wykorzystania budżetu. Kupuję prawa autorskie od autorów scenariusza, kompozytorów, twórców i realizatorów oraz prawa pokrewne od aktorów występujących w filmie. Jestem więc właścicielką autorskich praw majątkowych do wyprodukowanego dzieła i czerpię zyski ze sprzedaży filmu, a jeśli on okaże się kinową klapą, to i ja tracę zainwestowane środki, a do tego na równi z reżyserem i aktorami staję się celem krytyki. Ważne zatem jest pozyskanie dobrego dystrybutora, który będzie promować film. Ja muszę wynegocjować z nim sposoby promocji i podział wpływów z wyświetlania filmu w kinach. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na technikach obróbki komputerowej i montażu filmów, wiedzieć, jakie efekty specjalne można uzyskać dysponując określonymi środkami i jakiego sprzętu należy do tego użyć oraz znać się na reklamie i dystrybucji moich filmów w sieci. 


Muszę znać przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, bo zawieram np. umowy ubezpieczeniowe związane z produkcją filmu, oraz znać się na prowadzeniu działalności gospodarczej. 
W mojej pracy ważna jest znajomość historii polskiej i światowej kinematografii, żeby np. nie inwestować w remake’i filmów, które w przeszłości odniosły wielki sukces i zyskały status kultowych.
Muszę znać się na ekonomii, żeby móc określać opłacalność wyprodukowania filmu na podstawie konkretnego scenariusza, wiedzieć, czy opłaca mi się zatrudnić bardzo znanego reżysera, albo gwiazd ekranu, czy lepiej postawić na mniej znaną obsadę, a za to zainwestować w scenariusz, scenografie albo speców od efektów specjalnych, ustalać budżet, jakim będę dysponować, kalkulować, jakie wynagrodzenia mogę wypłacać aktorom i innym członkom ekipy filmowej, żeby nie obciążały zbytnio tego budżetu. 
Znajomość literatury pozwala mi ocenić, czy warto wyprodukować film na podstawie powieści jakiegoś poczytnego pisarza, przydaje mi się też podczas dokonywania zmian, poprawek i uzupełnień w scenariuszu.


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • samodzielność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność skutecznego negocjowania,
  • umiejętność przekonywania innych do swoich racji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiu filmowym lub telewizyjnym.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.