Zdjęcie zawodu
W. męska

Baristka

Przyrządzam dla klientów różne rodzaje kawy.

Baristka

Przyrządzam dla klientów różne rodzaje kawy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci mogą codziennie napić się ich ulubionej kawy, świeżo zaparzonej z ziaren najlepszej jakości. Sprawiam, że filiżanka kawy staje się także małym dziełem sztuki, wyczarowując przy pomocy mleka fantazyjne wzory na powierzchni napoju.

Czym się zajmuję?

Kawa to napój, który można przyrządzić na wiele sposobów, w zależności od upodobań. Może być mocna i gorzka, słodka i delikatna w smaku, czarna lub podana z mlekiem, pachnąca kardamonem lub innymi przyprawami. Profesjonalna baristka taka jak ja, potrafi zaparzyć idealną kawę dla każdego: espresso, ristretto, americano, lungo, cappuccino, latte, latte macchiato, mokka, irish coffee, flat white, frappe,… 


W pracy jestem odpowiedzialna za przyjmowanie dostaw ziaren kawy oraz innych produktów i półproduktów, bo klientom serwuję nie tylko kawę, ale także pyszne ciasta, kanapki lub inne przekąski. Dbam o to, żeby artykuły spożywcze były przechowywane w odpowiednich warunkach, np. w chłodzie albo ciemności, bo wtedy jak najdłużej zachowują świeżość, smak i wartości odżywcze. 
Niektórzy klienci zawsze zamawiają ten sam rodzaj kawy, inni są niezdecydowani i chcą, żebym pomogła im wybrać napój. Często rozmawiamy także o sposobach parzenia kawy, najlepszych gatunkach ziaren i miejscach ich pochodzenia, odpowiednich urządzeniach do ich mielenia oraz zaparzania, o wpływie, jaki na smak kawy mają warunki, w których rośnie i dojrzewa: temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. 
Przygotowując kawę według zamówienia klienta dbam o ścisłe przestrzeganie receptury, chodzi np. o drobne lub grubsze zmielenie ziaren, zalanie ich wodą o odpowiedniej temperaturze, właściwy czas parzenia, dzięki czemu każda filiżanka smakuje tak samo dobrze. Kawy serwowane z mlekiem mogę dodatkowo udekorować posługując się techniką Latte Art, czyli nalewając spienione mleko w taki sposób, żeby na powierzchni kawy stworzyć fantazyjne wzory. 


Co powinnam umieć?

Do przygotowania każdej filiżanki aromatycznego napoju potrzebuję ziaren najlepszej jakości, muszę więc znać się na gatunkach i rodzajach kawy i wiedzieć, jaki mają kolor, zapach i smak: np. Arabika jest bardzo aromatyczna i delikatna w smaku, a Robusta jest mocna, gorzkawa i kwaskowa. Muszę potrafić rozróżniać, z którego rejonu świata pochodzi konkretny rodzaj kawy oraz wiedzieć, jak sposoby uprawy, obróbki i palenia kawowych ziaren wpływają na smak. 


Muszę doskonale znać różne sposoby parzenia kawy: po turecku, w ekspresie przelewowym, ciśnieniowym i kolbowym, albo w kafetierce, oraz wiedzieć, jakie rodzaje kawy można przyrządzić używając każdej z tych metod. 
Muszę sprawnie obsługiwać sprzęt, z którego korzystam codziennie: lodówki, kostkarki, zamrażarki, zmywarki, wyparzarki, ekspresy ciśnieniowe, młynki do kawy, wyciskarki do soków, dzbanki do spieniania mleka, blendery, aeropressy, mikrofalówki, kasy fiskalne, terminale płatnicze. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dobry refleks,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • talent plastyczny,
  • kreatywność,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • kulturalność,
  • życzliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w kawiarniach, restauracjach, hotelach. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.