Zdjęcie zawodu
W. męska

Barmanka

Przygotowuję i serwuję klientom różne alkoholowe i bezalkoholowe drinki.

Barmanka

Przygotowuję i serwuję klientom różne alkoholowe i bezalkoholowe drinki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci lokali gastronomicznych mogą raczyć się ciekawymi, profesjonalnie przyrządzonymi napojami i drinkami, przygotowywanymi szybko, estetycznie i z najlepszych składników.

Czym się zajmuję?

Do moich obowiązków należy przygotowywanie oraz serwowanie klientom różnego rodzaju napojów, alkoholowych i bezalkoholowych. Receptur na drinki i koktajle jest bardzo wiele, a ja muszę potrafić przygotować każdy, jaki zamówi klient. Nie tylko czyste wódki, koniaki czy piwa, ale i ich wyszukane mieszanki. 


Bardzo dobrze znam się na typach i markach alkoholi: wódka, gin, brandy, koniak, calvados, grappa, whisky, likier, rum, tequila, absynt, wermuty, wiem, jaki mają smak, kolor, gęstość, zawartość alkoholu i w jakich proporcjach należy je zmieszać ze sobą oraz/lub z wodą, sokiem, lodem, aby uzyskać zamówiony przez klienta napitek. 
Drinki powinny nie tylko dobrze smakować, ale i obłędnie wyglądać, dlatego dekoruję je owocami, takimi jak: ananas, cytryna, limonka, winogrona, granat, marakuja, kumkwat, maraskino, ozdobnymi parasolkami, słomkami, mieszadełkami, oraz tworzę warstwowe koktajle. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać najnowsze trendy w przyrządzaniu drinków: stosowanie pianek, żelków alkoholowych, wędzenie koktajli, wykorzystywanie ciekłego azotu i suchego lodu. 


Do przygotowywania drinków niezbędny jest specjalistyczny sprzęt barmański, taki jak: muddler, czyli rozdrabniacz, shakery, szklanice i łyżeczki barmańskie, sitka, jiggery, czyli miarki, nalewaki do butelek, dozowniki, dyspensery do sosu, rozdrabniacze do lodu, wiaderka na lód, blendery. Muszę więc potrafić posługiwać się tym sprzętem i znać rozmaite techniki przygotowywania drinków. 
W mojej pracy liczy się czas obsługi. Klienci nie chcą przecież długo czekać na zamówione napitki, dlatego muszę potrafić pracować w szybkim tempie. 
Nie zawsze mam czas na używanie miarek barowych, powinnam więc umieć nalewać odpowiednie porcje alkoholu \"z ręki\", szacując objętości “na oko”. 
Poza przygotowywaniem i serwowaniem napitków przyjmuję od klientów należność za kupione napoje i wydaję resztę, a po skończonej pracy rozliczam dzienny utarg, dlatego muszę dobrze znać matematykę. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • spostrzegawczość
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • umiejętność panowania nad emocjami,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z klientami.

Gdzie mogę pracować?

Mogę pracować w restauracjach, pubach, barach i innych lokalach gastronomicznych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.