Zdjęcie zawodu
W. męska

Instruktorka narciarstwa

Uczę jeździć albo koryguję technikę jazdy na nartach.

Instruktorka narciarstwa

Uczę jeździć albo koryguję technikę jazdy na nartach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Jazda na nartach to ogromna przyjemność i doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Cieszę się, że dzięki mojej pracy nowe osoby opanowują tajniki jazdy na nartach, uczą się właściwie dbać o sprzęt oraz bezpieczeństwo swoje i innych na stoku.

Czym się zajmuję?

Może się wydawać, że jest bardzo sezonowa i pracuję tylko w zimie, ale to nie zawsze jest prawda – w Polsce i w Europie istnieją całoroczne stoki narciarskie, na których można szusować nawet podczas upalnego lata. Niektóre są pokryte igielitem, czyli sztuczną nawierzchnią, inne znajdują się pod dachem i nawet w lipcu leży tam odpowiednio przygotowany śnieg.


Prowadzę zajęcia z kursantami, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach albo poprawić swoją technikę. Żeby móc pracować w tym zawodzie muszę skończyć kurs instruktora narciarstwa. Tam uczą mnie, jak prowadzić zajęcia z uczestnikami w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Skutecznie przekazuję im swoją wiedzę, dostrzegam i koryguję ich błędy w technice narciarskiej, uczę poprawnego zakładania i czyszczenia sprzętu narciarskiego, potrafię także przeprowadzać rozgrzewkę przed zajęciami, wykorzystując ćwiczenia kształtujące motorykę równowagę, gibkość, szybkość, wytrzymałość.


Co powinnam umieć? 

Jako instruktorka muszę świetnie znać się na śniegu, potrafić rozpoznawać jego rodzaje i wiedzieć, kiedy można bezpiecznie jeździć na nartach, a w jakich warunkach lepiej wrócić do schroniska, bo istnieje niebezpieczeństwo schodzenia lawin.


Muszę znać przepisy BHP, kodeks narciarski oraz prawa i obowiązki instruktora narciarstwa, bo tych przepisów powinnam przestrzegać podczas pracy.
Muszę znać rodzaje nart, butów, kasków narciarskich, wiązań, kijków, potrafić dobrać sprzęt do umiejętności i budowy anatomicznej kursantów, właściwie czyścić i konserwować sprzęt przy użyciu odpowiednich smarów.
W mojej pracy ważna jest znajomość budowy ludzkiego ciała, a zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego. Dzięki temu wiem, na jakie urazy są narażeni narciarze podczas szusowania po stoku oraz jak powinni jeździć, żeby przy ich indywidualnych umiejętnościach ryzyko kontuzji było jak najmniejsze. Ta wiedza pozwala mi też sprawnie udzielać pierwszej pomocy kursantom, którzy podczas zajęć mimo wszystko doznają jakiegoś urazu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • uprzejmość,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • podzielność uwagi, żeby ogarnąć grupę narciarzy na stoku,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szkółce narciarskiej, albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.