Zdjęcie zawodu
W. męska

Ratowniczka wodna

Czuwam nad bezpieczeństwem osób korzystających z basenów i kąpielisk.

Ratowniczka wodna

Czuwam nad bezpieczeństwem osób korzystających z basenów i kąpielisk.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy osoby wypoczywające na basenach, w kąpieliskach, aquaparkach czują się bezpiecznie, a jeśli zdarzy się wypadek, ratuję ich życie i zdrowie – to sprawia mi wielką satysfakcję. W pracy cały czas mogę też doskonalić swoje umiejętności pływackie i udzielania pierwszej pomocy.

Czym się zajmuję?

Pracuję w morskich i śródlądowych kąpieliskach, na pływalniach, w aquaparkach, wszędzie, gdzie są baseny o powierzchni ponad 100 m2 i głębokości w najgłębszym miejscu ponad 0,4 m: hotele, uzdrowiska, domy wczasowe, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria. Czuwam też nad bezpieczeństwem podczas zawodów sportowych na wodach otwartych, np. w triathlonie czy wyścigach kajakarzy - jednym słowem jestem wszędzie tam, gdzie ludzie wypoczywają nad wodą i uprawiają sporty wodne. Pełnię dyżur na wyznaczonym stanowisku: najczęściej jest to wieża obserwacyjna albo łódź ratownicza. 


Cały czas uważnie obserwuję powierzchnię wody, żeby móc w porę dostrzec osoby potrzebujące pomocy. Przyjmuję też zgłoszenia od osób, które zauważą takie niepokojące zdarzenie. Używając gwizdka lub dzwonu sygnalizuję naruszenie regulaminu kąpieliska lub basenu, upominając w ten sposób niedoinformowanych pływaków. Np. gdy zauważę, że ktoś wypłynął poza boje oznaczające teren kąpieliska przywołuję go, by wracał do brzegu. Wyznaczam i kontroluję strefy dla osób umiejących i nieumiejących pływać, badając głębokość dna i oznaczając te strefy bojami w odpowiednim kolorze. Szczególnie dużo obowiązków mam nad morzem, bo ze względu na jego nieprzewidywalność muszę badać głębokość akwenu codziennie przed dyżurem i po pracy, żeby móc w razie potrzeby przesunąć strefy lub czasowo wyłączyć jakieś obszary kąpieliska z użycia. 
Używając flag w odpowiednim kolorze informuję użytkowników kąpieliska o warunkach panujących w wodzie i na brzegu: temperatura wody i powietrza, prędkość wiatru, widoczność, prądy wsteczne, wysokie fale. Podczas pracy wykorzystuję rozmaity sprzęt i urządzenia, takie jak: koło ratunkowe, pas ratowniczy, żerdź ratownicza, łodzie motorowe i wiosłowe, tubę głosową, lornetki, zestaw do nurkowania, lina asekuracyjna, muszę więc potrafić sprawnie się nim posługiwać, czyścić go i dbać o jego dobry stan techniczny. Jeśli zauważę coś niepokojącego, podejmuję akcję ratunkową. Muszę dopłynąć wpław lub łódką do poszkodowanego, wydobyć go na powierzchnię i przetransportować na brzeg, a następnie w razie konieczności prowadzić akcję reanimacyjną lub udzielić pierwszej pomocy innego rodzaju oczekując na przyjazd kwalifikowanej pomocy medycznej.


Co powinnam umieć?

Muszę potrafić oceniać stan przytomności poszkodowanego, wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, udrażniać drogi oddechowe, posługiwać się defibrylatorem, udzielać pomocy osobom będącym we wstrząsie, opatrywać rany, stabilizować złamania, zwichnięcia, skręcenia, wiedzieć, jak postępować z obrażeniami kręgosłupa,… 


Niezbędna jest mi wiedza z biologii, zwłaszcza na temat anatomii i fizjologii człowieka, działania układu krążenia, oddechowego i nerwowego. Muszę wiedzieć, jak należy postępować z osobami po urazach chemicznych, termicznych i elektrycznych. Muszę też znać popularne toksyny i ich wpływ na organizm człowieka, potrafić stosować tlenoterapię oraz zapobiegać hipotermii, czyli nadmiernemu wychłodzeniu organizmu. 
Żeby dobrze wykonywać swoje zadania muszę umieć pływać także w trudnych warunkach: wiatr, deszcz, wysoka fala, ciemność.


Jakie kompetencje miękkie są potrzebne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • odwaga,
  • empatia,
  • odporność emocjonalna,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach zarządzających wyznaczonymi obszarami wodnymi, czyli kąpieliskami śródlądowymi i morskimi, aquaparkami, krytymi i odkrytymi pływalniami, obszarami wodnymi w klubach sportowych. Mogę też asekurować imprezy odbywające się na wodach otwartych, np. podczas spływów kajakowych lub pracować w obiektach posiadających baseny, np. w hotelach, sanatoriach, domach wczasowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.