Pracuję w hucie metalu przy produkcji wyrobów ze stali, aluminium, miedzi, ołowiu.
Pracuję w hucie metalu przy produkcji wyrobów ze stali, aluminium, miedzi, ołowiu.
Dzięki mojej pracy powstają blachy, pręty i inne wyroby ze stali i metali nieżelaznych, np. aluminium, miedzi, ołowiu, które potem wykorzystuje się np. w budownictwie, przemyśle stoczniowym, samochodowym, do tworzenia metalowej galanterii, takiej jak lampy, kwietniki, balustrady, rzeźb albo niestandardowych elewacji budynków,… Bez mojej pracy tramwaje, pociągi i metro nie miałyby jak, bo prąd też płynie kablami, ani po czym jeździć.
Moje codzienne obowiązki zależą od tego, na jakim stanowisku pracuję. Mogę zajmować się opracowywaniem metod otrzymywania stali z rud żelaza i metali nieżelaznych, w zależności od tego, do czego ma być wykorzystywana ta stal. Wtedy określam, jakie składniki są mi potrzebne i w jakich proporcjach oraz jaka temperatura powinna panować na poszczególnych etapach procesu – to wszystko składa się na tak zwaną kartę technologiczną. Sprawdzam też, jak przebiega wytapianie stali, pobieram próbki wytopu, aby zbadać w laboratorium ich jakość, a także kontroluję końcowy efekt wytopu, czyli zakrzepnięty blok nazywany wlewkiem albo kęsem.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy muszę wiedzieć, jakie są etapy produkcji metali, np. konwertowanie, rektyfikacja, oraz metody odlewu: ciągłe, półciągłe i syfonowe, znać produkty końcowe i uboczne powstające przy produkcji metali oraz wiedzieć, jak można wykorzystywać produkty uboczne, np. odzyskując zwarte w nich metale. Muszę znać się na obsłudze pieców i urządzeń do produkcji stali i metali nieżelaznych, np. pieców łukowych i indukcyjnych, konwertorów, kotłów do rafinacji ołowiu, pieców płomiennych do rafinacji miedzi, oraz do obróbki stali na ciepło i na zimno, np. walcarki, prasy hydrauliczne, ciągarki.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w hutach stali i żelaza.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.