Zdjęcie zawodu
W. męska

Operatorka maszyn przetwórstwa tworzyw sztucznych

Pracuję w zakładzie produkującym przedmioty z tworzyw sztucznych.

Operatorka maszyn przetwórstwa tworzyw sztucznych

Pracuję w zakładzie produkującym przedmioty z tworzyw sztucznych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych towarzyszą nam każdego dnia i trudno wyobrazić sobie świat bez nich. Dzięki mojej pracy te rzeczy są solidne i dobrej jakości, a ich produkcja przebiega szybko i sprawnie, z dbałością o środowisko.

Czym się zajmuję?

Pracuję w zakładzie produkującym przedmioty z tworzyw sztucznych. Obsługuję rozmaite maszyny, na których powstają np. butelki, kubeczki, dziecięce zabawki, opakowania na leki lub kosmetyki. W pracy posługuję się rozmaitymi przyrządami mierzącymi np. poziom cieczy w zbiorniku, objętość oraz ciężar suchych i płynnych substancji dostarczanych do danej maszyny, temperaturę cieczy i powietrza, ciśnienie gazów. Od precyzyjnego określenia i przestrzegania tych parametrów zależy wygląd i jakość gotowych produktów, co również sprawdzam w ramach moich obowiązków.


Dzięki bieżącej kontroli mogę nie tylko szybko wychwycić uszkodzenia, np. pęknięcia zbyt cienkich ścianek, odbarwienia czy ubytki, ale też od razu na to zareagować i zmienić ustawienia maszyn tak, by zaczęły wytwarzać elementy odpowiedniej jakości. Przecież zarówno wybrakowane wyroby jak i przestoje w pracy to straty dla firmy, dlatego muszę potrafić szybko określać, jakie parametry trzeba zmienić i w jaki sposób, żeby kolejne produkty były już idealne. Do moich obowiązków należy także znakowanie i pakowanie gotowych wyrobów oraz segregowanie odpadów na te nadające się do recyklingu i te, których nie można przetwarzać ponownie.


Co powinnam umieć? 

Muszę, rzecz jasna, znać się na rodzajach maszyn: wtryskarki, wytłaczarki, termoformierki, prasy, zgrzewarki, elektrodrążarki i urządzeń używanych do przetwarzania tworzyw sztucznych i wiedzieć, do czego każde z nich służy.


W moim zawodzie ważna jest też wiedza o różnych rodzajach tworzyw sztucznych, takich, jak żywice epoksydowe i karbamidowe, polipropylen, eter celulozy, fibra wulkanizowana, tworzywa termoplastyczne i termoutwardzalne, ich właściwościach i możliwościach wykorzystywania. Dzięki temu wiem, które tworzywa nadają się np. do produkowania butelek na płyn do mycia naczyń, a które do tłoczenia zderzaków samochodowych. Nie chodzi tylko o plastyczność, kurczliwość czy odporność na zgniatanie, ale też o właściwy dobór tworzywa do metody produkcji: inne nadają się do wytłaczania, a inne do wtryskiwania, rozdmuchiwania, czy laminowania. Muszę znać się też na specyficznych rodzajach obróbki tworzyw sztucznych, jak kalandrowanie, czy spęczanie.
W mojej pracy wymagana jest znajomość rysunku technicznego, ponieważ muszę znać dokumentację techniczną urządzeń, które obsługuję i uczyć się obsługi nowych maszyn, potrafić lokalizować i usuwać drobne usterki, oceniać stan techniczny obsługiwanych urządzeń oraz ustawiać ich parametry, np. temperaturę topienia, czas formowania, siłę nacisku prasy tak, żeby uzyskać gotowe wyroby lub półprodukty o określonych kształtach i właściwościach.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • umiejętność podejmowania szybkich decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży tworzyw sztucznych lub w przedsiębiorstwach wykorzystujących w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.