Zdjęcie zawodu
W. męska

Alpinistka przemysłowa

Pracuję na wysokości podwieszony na linach, zajmuję się czyszczeniem, konserwacją i oceną stanu technicznego wysokich budowli.

Alpinistka przemysłowa

Pracuję na wysokości podwieszony na linach, zajmuję się czyszczeniem, konserwacją i oceną stanu technicznego wysokich budowli.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując jako alpinistka przemysłowa dbam nie tylko o czystość i estetyczny wygląd budynków i innych konstrukcji: mostów, wież, kominów, masztów, ale także o to, by były bezpieczne i np. nie odrywały się od nich niestabilne elementy, które mogłyby zranić przechodzących na dole ludzi albo zniszczyć mienie. Dodatkowym bonusem tej pracy jest możliwość oglądania panoramy miasta i jego okolicy z dużej wysokości.

Czym się zajmuję?

Przy użyciu specjalistycznego sprzętu wspinam się na elewacje wysokich budynków, maszty, wieże, kominy, aby je czyścić, malować, konserwować, uzupełniać ubytki, montować nośniki reklam, myć i uszczelniać szyby, sprawdzać jak działają zamocowane na wysokości urządzenia, np. anteny TV. Najpierw muszę zapoznać się z konkretnym zleceniem, które mam zrealizować, a następnie zaplanować, ile osób będzie potrzebne do jego wykonania, w alpinizmie przemysłowym regułą jest, że pracę wykonują co najmniej dwie osoby, jakiego sprzętu alpinistycznego muszę użyć, jak najszybciej i najbezpieczniej dostać się we wskazane miejsce, wskazany jest rekonensans w terenie, ile czasu może zająć wykonanie zadania. 


Gromadzę potrzebne środki myjące, czyszczące, malarskie, sprzęt, np. wiertarki, wkrętarki, myjki ciśnieniowe, piaszczarki, a także krótkofalówki zapewniające łączność między członkami ekipy oraz sprzęt wspinaczkowy: raki, uprzęże, haki, wciągarki, liny, karabińczyki, ławeczki. Przygotowany sprzęt sprawdzam, bo od tego, czy jest sprawny, zależy bezpieczeństwo moje i innych osób, które z niego korzystają. Sprawdzam też prognozę pogody, aby wybrać do realizacji zadania dzień, w którym aura będzie jak najbardziej sprzyjająca. Np. w przypadku mycia okien czy malowania elewacji nie powinno padać, a przy pracach na wysokich masztach albo kominach warto wybrać dzień bezwietrzny. 
Zanim zacznę prace, powinnam sprawdzić, czy wybrane narzędzia i środki chemiczne, których planuję użyć są bezpieczne dla konkretnego rodzaju elewacji i czy pozwalają mi na sprawną pracę. Przed rozpoczęciem pracy ustawiam pod budynkiem tablice ostrzegające przechodniów, że nad nimi trwają prace na wysokości. Potem muszę dostać się na szczyt konstrukcji, albo przynajmniej powyżej miejsca, od którego mam zacząć pracę, gdzie zakładam stanowisko alpinistyczne dbając o przestrzeganie zasad BHP. Teraz czas na właściwe zadanie. Może to być np. mycie okien i elewacji wykonanych ze szkła oraz szkliwionych płytek ceramicznych, tu sprawdza się woda i delikatne środki czyszczące, albo oczyszczanie metalowych konstrukcji, np. masztów, mostów, wtedy używam specjalistycznych środków chemicznych oraz skrobaków, szczotek metalowych, odkurzaczy przemysłowych aby skutecznie usunąć sadze, kurz i ptasie odchody. Przy oczyszczaniu tynkowanych powierzchni używam tylko wody i sprężonego powietrza. Jeśli na elewacji budynku znajdują się dekoracyjne płaskorzeźby albo rzeźby, czyszczę je przy pomocy piasku pod ciśnieniem, szlifuję tarczami szlifierskimi lub papierem ściernym. Oczyszczam nie tylko elewacje, ale też znajdujące się na ścianach lub dachach budynków neony, szyldy, banery reklamowe. Wyczyszczone powierzchnie konserwuję środkami chemicznymi, które zabezpieczają je przed szybkim ponownym zabrudzeniem, korozją, pleśnią, mchami i porostami oraz wypełniają drobne pęknięcia w elewacji. 


Co powinnam umieć? 

W pracy muszę używać różnych maszyn i sprzętu, m.in.: wiertarki, wkrętarki, myjki ciśnieniowej, krótkofalówki, odkurzaczy przemysłowych, szlifierki, piaszczarki do oczyszczania strumieniem piasku pod ciśnieniem. Muszę też wiedzieć, jak montować na elewacjach lub dachach budynków neony, szyldy, banery reklamowe. 


Znajomość fizyki przydaje mi się np. aby wiedzieć, jaki może być ciężar sprzętu transportowanego na linie o określonej wytrzymałości, jak rozłożyć ciężar urządzeń i środków czystości siedząc na ławce do prac na wysokości, żeby zapewnić jej stabilność, jak wyliczać długość liny asekuracyjnej w zależności od jej rozciągliwości pod danym ciężarem. 
Muszę znać matematykę, żeby móc obliczać np. długość lin potrzebnych do wykonania prac na budynku o konkretnej wysokości, ilość środków czyszczących i konserwujących niezbędnych do wyczyszczenia/konserwacji elewacji/konstrukcji o określonej powierzchni, oraz ilość i rodzaj sprzętu, który mogę wziąć ze sobą wspinając się po linie o konkretnej wytrzymałości. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach świadczących usługi wysokościowe.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.