Zdjęcie zawodu
W. męska

Pokojówka

Dbam o czystość w pokojach hotelowych.

Pokojówka

Dbam o czystość w pokojach hotelowych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo wiem, że dzięki mnie goście hotelowi czują się dobrze w swoich pokojach i chętnie do nas wracają. Sprzątanie nie ma przede mną tajemnic, wiem, jak robić to szybko i sprawnie, używając optymalnej kombinacji środków czyszczących.

Czym się zajmuję?

Dbam o czystość pokoi hotelowych, zarówno w trakcie pobytu gości, kiedy są akurat nieobecni w wynajmowanym pokoju, jak i po opuszczeniu przez nich hotelu, gdy przygotowuję pokoje na przyjęcie nowych gości. Przywracam czystość i porządek. Zbieram śmieci i opróżniam pojemniki na odpadki. Odkurzam, zamiatam, myję i poleruję podłogi, czyszczę wykładziny i dywany, meble hotelowe, myję okna. Ścielę łóżka, dostarczam do pokoi czystą pościel i ręczniki, a zabrudzone przekazuję do hotelowej pralni. Zanoszę też tam do wyprania zasłony i firanki. Dokładnie sprzątam i dezynfekuję łazienki i toalety. 


Na bieżąco uzupełniam zapas kosmetyków, środków higienicznych i innych utensyliów w łazienkach oraz produktów w minibarze - małej lodówce z napojami alkoholowymi, sokami, wodą i przekąskami, które goście mogą wykorzystać podczas pobytu w pokoju. Sprawdzam też daty przydatności do spożycia dostępnych tam artykułów spożywczych.
Sprawdzam, czy sprawnie działają wszystkie elementy wyposażenia i urządzenia znajdujące się w pokojach, takie jak telewizor, klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie, krany z ciepłą i zimną wodą, spłuczka w toalecie. Jeśli zauważę, że w pokoju czegoś brakuje, coś nie działa lub jest uszkodzone, zgłaszam to moim przełożonym. Zanoszę też do recepcji wszelkie przedmioty, które zdarza się zostawić gościom w pokoju.
Oprócz tego dbam o czystość na korytarzach i klatkach schodowych, w windach i hallach. Zanoszę też do pralni i odbieram z niej ubrania gości, które pozostawią z taką adnotacją, na ich prośbę przynoszę do pokoi dodatkowe ręczniki, środki czystości, przekąski, prasuję ubrania i wykonuję inne drobne usługi, zgodnie z regulaminem hotelu.
W ciągu dnia sprzątam od kilku do kilkunastu pokoi. To zależy od tego, w jak dużym hotelu pracuję, jakie standardy w nim obowiązują oraz jak duże mamy obłożenie, czyli ilu gości aktualnie tam przebywa. Podczas pracy muszę uzupełniam karty kontrolne potwierdzające sprzątnięcie poszczególnych pomieszczeń i informuję recepcję, które pokoje są już gotowe na przyjęcie nowych gości. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy przydaje się znajomość chemii, a zwłaszcza rozmaitych środków czystości: płynów do dezynfekcji, mleczek, proszków i płynów do czyszczenia oraz do mycia okien, które wykorzystuję podczas pracy. Dzięki temu wiem, jakie zabrudzenia można przy ich pomocy usunąć, na jakich powierzchniach można je bezpiecznie stosować i czy można je łączyć na jednej powierzchni. 


Muszę znać przepisy BHP, ergonomii pracy, przeciwpożarowe, ochrony środowiska oraz regulamin hotelu, w którym pracuję, bo mam ich przestrzegać podczas pracy. 
Muszę potrafić sprawnie posługiwać się sprzętem niezbędnym w mojej pracy, takim jak odkurzacz tradycyjny i piorący, szczotki, mopy, myjki do szyb, przepychacze. 
Muszę znać wewnętrzne procedury sprzątania pokoi hotelowych, zgłaszania zniszczeń i usterek oraz postępowania z rzeczami pozostawionymi w pokojach przez gości. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • rzetelność,
  • systematyczność,
  • odpowiedzialność,
  • uczciwość,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • dyskrecja,
  • asertywność,
  • zamiłowanie do ładu i porządku.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w hotelach, pensjonatach, motelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych, rehabilitacyjnych i sanatoryjnych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.