Zdjęcie zawodu
W. męska

Rodzic zastępczy

Opiekuję się dziećmi, które nie mają opieki.

Rodzic zastępczy

Opiekuję się dziećmi, które nie mają opieki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Staram się stworzyć prawdziwy rodzinny dom dzieciom pozbawionym własnych rodzin. Uczę je, jak funkcjonować w codziennym życiu, radzić sobie z problemami, pokonywać lęki i trudności. To daje mi ogromną satysfakcję z bycia rodzicem zastępczym.

Czym się zajmuję?

Jako zawodowy rodzic zastępczy opiekuję się sierotami lub dziećmi, których rodzice biologiczni zostali tymczasowo lub na stałe pozbawieni praw rodzicielskich albo w przypadku, gdy dzieci zostają skierowane do pieczy zastępczej w następstwie ograniczenia rodzicom ich praw. Taki rodzaj opieki w prawie nazywa się rodzinną pieczą zastępczą. Mogą ją pełnić krewni dziecka lub osoby z nim niespokrewnione. Moja praca trwa całą dobę, siedem dni w tygodniu, także w święta i dni wolne od pracy – muszę przecież cały czas opiekować się powierzonymi mi dziećmi, zaspokajać ich potrzeby i dbać o komfort. Decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmuje sąd opiekuńczy. Zwykle trafiają do mnie dzieci starsze, które ze względu na wiek mają mniejsze szanse na adopcję. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej znaleźć osoby, które będą chciały je adoptować. Moi podopieczni zostają u mnie do czasu, aż osiągną pełnoletniość, zostaną adoptowani lub ich biologiczni rodzice lub inni krewni odzyskają możliwość opieki nad nimi.


Umowę o pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej zawieram ze starostą powiatu na okres co najmniej czterech lat. Ściśle współpracuję z ośrodkiem adopcyjnym i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej. Zazwyczaj mam pod opieką nie więcej niż trójkę dzieci, chyba że trzeba zaopiekować się liczniejszym rodzeństwem.
Najważniejszym zadaniem rodzica zastępczego jest zaspokajanie ważnych potrzeb dziecka, które nie były zaspokajane w rodzinie biologicznej. Chodzi między innymi o dostęp do świadczeń zdrowotnych i kształcenia na odpowiednim poziomie, w tym rozwój uzdolnień i zainteresowań oraz ewentualne wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych. Ważne jest nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem, pozyskanie jego zaufania, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, traktowanie podopiecznego tak, aby wzmacniać w nim poczucie własnej wartości. Jako rodzic zastępczy odpowiadam za zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do życia, uczę je zasad zdrowego żywienia, pokazuję ciekawe formy aktywnego spędzania czasu, np. wycieczki rowerowe, gry zespołowe. Do moich obowiązków należy też umożliwienie moim podopiecznym kontaktu z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej.
Wypełniając swoje zadania współpracuję z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej i lokalnym ośrodkiem adopcyjno-wychowawczym. Informuję te instytucje o stanie zdrowia dzieci, trudnościach wychowawczych i postępach w nauce.
Muszę być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia, posiadać zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym mi opiekę nad dziećmi oraz opinię psychologa o posiadaniu przeze mnie predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodzica zastępczego.


Co powinnam umieć? 

Powinnam wiedzieć, jak wspomagać rozwój dziecka przez zabawę i naukę, jak rozwijać jego talenty i zainteresowania, jak motywować dziecko do nauki i pracy nad sobą. Muszę potrafić budować relację z dzieckiem, zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa, uczyć je właściwych zachowań. Muszę umieć radzić sobie w sytuacjach, kiedy dziecko pyta o rodzinę biologiczną.


Muszę znać się na psychice człowieka i wiedzieć, jakie zmiany w niej zachodzą na poszczególnych etapach życia, oraz znać potrzeby poznawcze, rozwojowe i emocjonalne dziecka. Muszę potrafić dostrzegać przejawy problemów psychicznych i wiedzieć, gdzie szukać fachowej pomocy w ich rozwiązywaniu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • kreatywność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji,
  • asertywność,
  • samodzielność,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • uczciwość,
  • odporność emocjonalna,
  • umiejętność wypowiadania się w mowie i na piśmie.

Gdzie mogę pracować? 

Jako rodzic zastępczy pracuję w miejscu swojego zamieszkania.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.