Zdjęcie zawodu
W. męska

Doula

Opiekuję się kobietami podczas ciąży, porodu i połogu.

Doula

Opiekuję się kobietami podczas ciąży, porodu i połogu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojemu wsparciu ciężarne otrzymują informacje i emocjonalne wsparcie podczas ciąży, pomoc w czasie porodu i dodatkową opiekę po narodzeniu dziecka. Współpracując z lekarzem i położną sprawiam, że kobiety lepiej znoszą poród, rodzą szybciej i są lepiej przygotowane do opieki nad dzieckiem.

Czym się zajmuję?

Kiedyś kobietę w ciąży, podczas porodu i w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem wspierały starsze i bardziej doświadczone: matka, babka, ciotki. Dziś coraz częściej zdarza się, że młode mamy takiego wsparcia nie mają, bo np. mieszkają daleko od swoich bliskich. W trudnych chwilach pomocy może im udzielić ktoś taki jak ja - doula. Czym się zajmuję? Wspieram kobiety spodziewające się dziecka oraz młode matki w połogu, czyli pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Rozmawiam z nimi o tym, czego mogą się spodziewać podczas kolejnych etapów ciąży, uczę, jak radzić sobie z przykrymi objawami towarzyszącymi ciąży, wahaniami nastrojów, omawiam, jak będzie wyglądać poród. Informuję kobietę o tym, jak może się przygotować do porodu, np. poprzez uczestnictwo w szkole rodzenia, odpowiednie badania prenatalne, możliwość wyboru metody łagodzenia bólu podczas porodu, oraz np. o tym, że przysługuje jej pomoc położnej podczas pierwszych dni po narodzeniu dziecka. 


Oprócz tego podpowiadam kobiecie, którą wspieram, jakie ćwiczenia powinna wykonywać, żeby dobrze się czuć podczas ciąży, jakie techniki relaksacyjne może stosować, jak dbać o swoje zdrowie, spaceruję z nią, sugeruję, jakie produkty powinna włączyć do codziennej diety, żeby wspomóc rozwijające się dziecko. W czasie porodu jestem razem z rodzącą na sali porodowej, masuję jej plecy, pomagam przyjąć jak najwygodniejszą pozycję porodową, jeśli chce - trzymam ją za rękę, ocieram pot z czoła, uspokajam ją, wspieram, zachęcam do wysiłku, pomagam radzić sobie ze skurczami, przypominam o właściwych sposobach oddychania rozluźniających mięśnie i zmniejszających ból. 
Podczas połogu pomagam w opiece nad noworodkiem, w utrzymaniu higieny i właściwej diety, wspomagającej karmienie piersią. Jeśli młoda matka ma problem z karmieniem, podpowiadam najlepsze metody zachęcania malucha do ssania, odpowiadam na pytania młodych rodziców dotyczące pielęgnacji dziecka. Podczas porodu muszę ściśle współpracować z lekarzem lub położną, którzy otaczają kobietę opieką medyczną. Oprócz indywidualnego wsparcia ciężarnych i rodzących organizuję też pokazy filmów, warsztaty masażu, zastosowania chusty REBOZO, współpracuję ze szkołami rodzenia, w których przyszłe matki i ojcowie przygotowują się do narodzin dziecka. 


Co powinnam umieć?

Muszę orientować się w anatomii i fizjologii człowieka, wiedzieć, jak zmienia się ciało kobiety podczas ciąży, jak przebiega prawidłowy rozwój płodu i noworodka, muszę też znać się na udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. 


Wiedza o witaminach, minerałach i innych elementach diety niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka pozwala mi zaproponować kobiecie w ciąży włączenie do codziennych posiłków produktów, które zawierają te składniki. 
Znajomość podstaw psychologii przydaje mi się przy motywowaniu kobiet, by dbały o swoje zdrowie podczas ciąży, dobrze opiekowały się noworodkiem, próbowały od pierwszych godzin przystawiać dziecko do piersi, pozwala mi też podczas rozmów z kobietami łagodzić w nich stres związany z ciążą i porodem, uczyć nawiązywania więzi między matką a dzieckiem, rozwiewać np. lęk przed samodzielnym kąpaniem, przebieraniem i karmieniem dziecka. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • uprzejmość,
  • wyrozumiałość,
  • empatia,
  • opanowanie,
  • dokładność.

Gdzie mogę pracować? 

Zwykle prowadzę własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.