ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Położna

Opiekuję się przebywającymi na oddziale położniczym kobietami w ciąży, młodymi matkami i ich dziećmi.

Położna

Opiekuję się przebywającymi na oddziale położniczym kobietami w ciąży, młodymi matkami i ich dziećmi.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy przebywające na oddziale położniczym kobiety w ciąży, młode matki i ich dzieci mają zapewnianą bardzo dobra opiekę. Cieszę się widząc radość na twarzach mam, które szczęśliwie urodziły swoje dzieci. Wiem, że to dzięki wspólnej pracy lekarzy, położnych i personelu pomocniczego kobiety mogą rodzić bezpiecznie i w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Czym się zajmuję?

Opiekuję się kobietami w czasie ciąży, porodu i połogu, czyli w okresie okołoporodowym. Sprawdzam, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Jeśli zauważę jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży, zagrażające życiu kobiety i jej dziecka, informuję ją o konieczności wizyty u lekarz specjalisty. Przyjmuję też porody naturalne, czyli takie, kiedy kobieta rodzi dziecko siłami natury. Dbam o zdrowie kobiety i noworodka, aż do skończenia przez dziecko szóstego tygodnia życia. Asystuję lekarzowi podczas zabiegów diagnostyczno-leczniczych i przygotowuję sprzęt, niezbędny do ich przeprowadzenia. Uczę kobiety rozpoznawania niepokojących objawów, tłumaczę im jak przebiegają poszczególne etapy ciąży oraz jak należy pielęgnować noworodka. Podczas odwiedzin u pacjentek, które po porodzie wróciły z dziećmi do domu, sprawdzam, czy noworodki dobrze się rozwijają, uczę rodziców jak należy je karmić, dbać o ich zdrowie, kiedy należy wykonywać szczepienia ochronne niemowląt. Współpracuję także z lekarzami, dietetykami, psychologami i specjalistami z innych oddziałów szpitala, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę i wsparcie pacjentkom mającym różne problemy zdrowotne. Opiekuję się też pacjentkami, które przeszły operacje ginekologiczne lub ginekologiczno-położnicze, odwiedzając je w domach i dbając o to, aby rany pooperacyjne dobrze się goiły.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka, wiedzieć, jakie drobnoustroje i pasożyty wywołują choroby zakaźne groźne zwłaszcza w okresie ciąży, wiedzieć jak unikać zarażenia siebie i pacjentów, jak pobierać i przesyłać materiał do badań. 


Muszę wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i pacjentek podczas wykonywania rozmaitych badań obrazowych, laserowych, oraz jak wykorzystywać laser, pola magnetyczne i ultradźwięki w zabiegach diagnostycznych i leczniczych. 
Dzięki znajomości chemii, a ściślej - farmakologii orientuję się, jaki wpływ na organizm mają różne leki i wiem, które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobietę w ciąży; umiem rozpoznać po objawach, jakie leki, używki lub narkotyki zażyła pacjentka, żeby umieć zreferować lekarzowi jej stan i włączyć się w leczenie, które zniweluje ich skutki. Muszę też znać się na warunkach bezpiecznego przechowywania lekarstw używanych na oddziale położniczym. 
Muszę znać przepisy prawa, które określają prawa i obowiązki położnych, personelu pomocniczego oraz prawa pacjenta: prawo medyczne, kodeks etyki zawodowej, aby móc przestrzegać ich podczas pracy. Muszę znać się też na przepisach o ochronie środowiska, ochronie przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwie i higienie pracy. 
Muszę znać się na położnictwie, żeby wiedzieć, jak należy opiekować się pacjentkami na różnych etapach ciąży, jak odbierać poród i dbać o noworodka, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia kobiety i jej dziecka, jakiej opieki i leczenia potrzebują pacjentki z różnymi problemami zdrowotnymi, jak przygotować ciężarną do zabiegów chirurgicznych, umieć udzielać pomocy w przypadku utraty przytomności lub zatrzymania krążenia. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • szybki refleks,
  • empatia,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • cierpliwość,
  • życzliwość,
  • kreatywność,
  • dokładność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w poradniach ginekologicznych i ginekologiczno-położniczych, na oddziałach położniczych, ginekologii onkologicznej, uroginekologii, położniczo-noworodkowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.