ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Lekarka - specjalistka medycyny paliatywnej

Opiekuję się osobami chorymi na nieuleczalne choroby.

Lekarka - specjalistka medycyny paliatywnej

Opiekuję się osobami chorymi na nieuleczalne choroby.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy pacjenci w zaawansowanym stadium nieuleczalnych chorób są otaczani dobrą opieką medyczną. Chorym oraz ich rodzinom zapewniam pomoc i wsparcie, którego najbardziej potrzebują w tym trudnym czasie.

Czym się zajmuję?

Jako lekarka specjalistka medycyny paliatywnej zajmuję się zapewnianiem opieki medycznej pacjentom chorującym na nieuleczalne choroby. Nie tylko nowotwory, ale również choroby przewlekłe, takie jak stwardnienie rozsiane czy stwardnienie zanikowe boczne, na które cierpiał słynny fizyk Stephen Hawking.


Moja rola zaczyna się, gdy choroby są już tak zaawansowane, że chorzy wymagają całodobowej opieki i monitorowania stanu zdrowia. Opiekuję się chorymi w placówce medycznej lub w hospicjum domowym. W takim przypadku chorzy mieszkają we własnych domach, a ja ich odwiedzam, czasem razem z pielęgniarkami lub wolontariuszami. Badam moich pacjentów, żeby zorientować się, jak przebiega choroba, jakie objawy najbardziej im doskwierają, jakie mają potrzeby i jak można poprawić jakość ich życia.
Razem z chorymi, jeśli są przytomni, i ich rodzinami ustalam plan leczenia oraz opieki, który polega między innymi na podawaniu odpowiednio dobranych leków: przeciwbólowych, wzmacniających. Nadzoruję też zmianę opatrunków, zalecam odpowiedni sprzęt medyczny, np. stelaże ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, ssaki, podnośniki i przenośniki umożliwiające np. toaletę. Informuję pacjentów i ich bliskich o możliwościach, jakie w ich przypadku daje współczesna medycyna, jak może im pomóc, a czego mogą się spodziewać na kolejnych etapach choroby. Na bieżąco sprawdzam wyniki badań chorych, żeby móc np. zmienić dawkowanie leków albo wprowadzić silniejsze środki przeciwbólowe, jeśli stan pacjentów się pogarsza.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka oraz rodzaje przewlekłych, nieuleczalnych chorób, wiedzieć, jakie są sposoby łagodzenia ich objawów.


Muszę znać się na procesach biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka, znać rodzaje dostępnych leków, zwłaszcza przeciwbólowych, korzyści płynące z ich stosowania i skutki uboczne, wiedzieć, które preparaty mogą być podawane jednocześnie, bo np. wzajemnie wzmacniają swoje działanie, a których nie wolno ze sobą łączyć.
Muszę też znać fizykę, w tym magnetyzm czy elektryczność, żeby rozumieć działanie sprzętu medycznego używanego do badań diagnostycznych, monitorowania stanu pacjenta i podtrzymywania jego funkcji życiowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność emocjonalna,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalu posiadającym oddział opieki paliatywnej, ale także w zakładzie opiekuńczo-leczniczym albo w hospicjum, zarówno stacjonarnym, czyli takim, w którym chorzy stale przebywają w budynku hospicjum, jak i dziennym albo domowym.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.