ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Ginekolożka

Sprawuję opiekę lekarską nad kobietami w ciąży, diagnozuję i leczę choroby ginekologiczne.

Ginekolożka

Sprawuję opiekę lekarską nad kobietami w ciąży, diagnozuję i leczę choroby ginekologiczne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy kobiety, zarówno zdrowe, jak i cierpiące na różne choroby ginekologiczne, otaczane są opieką medyczną. Rozpoznaję ich problemy zdrowotne, dobieram odpowiednie leki, przeprowadzam zabiegi chirurgiczne i przyjmuję na świat ich dzieci.

Czym się zajmuję?

Jako lekarka specjalistka położnictwa i ginekologii zajmuję się wyłącznie ładniejszą połową społeczeństwa. Zgłaszają się do mnie kobiety zdrowe, które chcą przebadać się profilaktycznie albo potrzebują porady, jak dbać o siebie planując zajście w ciążę. Opiekuję się również kobietami w ciąży, sprawdzam, czy noszone przez nie dzieci prawidłowo się rozwijają i odbieram porody. Leczę też kobiety, które zgłaszają się do mnie z różnymi dolegliwościami dotyczącymi kobiecego układu rozrodczego. Rozpoznaję, co im dolega i staram się przywrócić zdrowie, zarówno przy użyciu rozmaitych leków jak i metodami niefarmakologicznymi: zabiegowymi, chirurgicznymi. 


Gdy zgłasza się do mnie pacjentka, najpierw dokładnie wypytuję, jaki ma problem. Potem zwykle przeprowadzam badanie ginekologiczne, by sprawdzić, czy układ rozrodczy wygląda prawidłowo i ewentualnie ustalić przyczynę dolegliwości. Powinnam też przy każdej wizycie zbadać piersi pacjentki i upewnić się, że nie ma w nich niepokojących zmian. Prowadząc ciążę zazwyczaj wykonuję kontrolne USG, by sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko rozwija się we właściwym tempie. Wyznaczam też termin kolejnej wizyty i ewentualnie kieruję na badania kontrolne. Niektóre badania, np. cytologia, biopsja, wymagają ode mnie pobrania próbek i wysłania ich do laboratorium diagnostycznego. Na podstawie wyników badań i rozmów z pacjentkami stawiam diagnozę i rozpoczynam odpowiednie leczenie.


Co powinnam umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na fizjologii kobiecego organizmu, wiedzieć jak przebiega prawidłowa ciąża, umieć rozpoznawać choroby kobiece: zakaźne, zapalne, pasożytnicze, nowotworowe. Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka ze szczególnym uwzględnieniem kobiecego układu rozrodczego, potrafić odebrać poród, wykonać cesarskie cięcie, zrobić USG, histeroskopię, laparoskopię, wykonać znieczulenie miejscowe, splotowe i dokanałowe, intubację, tracheotomię, cewnikowanie pęcherza moczowego i inne zabiegi. Muszę potrafić udzielać pomocy w stanach nagłych, np. przeprowadzać reanimacje, podłączać kroplówki, przetaczać krew i płyny infuzyjne, opiekować się pacjentkami po operacjach: sprawdzać, czy rany, np. po cięciu cesarskim albo nacięciu krocza, goją się prawidłowo, zdejmować szwy, pobierać i przesyłać materiał do badań diagnostycznych. 


Niezbędna mi jest też wiedza z farmakologii: muszę znać się na procesach chemicznych zachodzących w organizmie człowieka, znać skład leków stosowanych do leczenia różnych schorzeń ginekologicznych, wiedzieć, jakie dają korzyści i jakie mogą powodować skutki uboczne, które preparaty mogą być jednocześnie podawane pacjentkom, a których nie wolno ze sobą łączyć oraz które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w ciąży. Muszę wiedzieć, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia kobiety lub jej dziecka, jakiej opieki i leczenia potrzebują pacjentki z różnymi problemami zdrowotnymi, potrafić udzielać pacjentkom porad w zakresie antykoncepcji, przebiegu ciąży, porodu i połogu. 
Muszę znać przepisy prawa, które określają prawa i obowiązki lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz prawa pacjenta: prawo medyczne, kodeks etyki zawodowej, żeby móc dbać o przestrzeganie tych praw podczas wykonywania swoich obowiązków. Muszę znać się też na przepisach BHP, ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej i ergonomii pracy. 
W mojej pracy ważna jest też wiedza z fizyki, w tym znajomość takich zagadnień jak magnetyzm czy elektryczność, żeby rozumieć działanie sprzętu medycznego, którego używam do badań diagnostycznych, monitorowania stanu pacjentek i podtrzymywania funkcji życiowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • empatia,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z pacjentkami,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w państwowych i prywatnych szpitalach, klinikach, przychodniach i poradniach. Mogę też założyć własną działalność i przyjmować pacjentki w prywatnym gabinecie.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.