Kieruję pracą portu morskiego lub śródlądowego.
Sprawne zarządzanie portem to odpowiedzialna i wyczerpująca praca: od moich decyzji zależy bezpieczeństwo wszystkich statków, załóg i towarów. Nigdy za to nie narzekam na nudę i monotonię, ciągle podnoszę swoje kwalifikacje, a widok sprawnie manewrujących statków i zadowolenie armatorów sprawia mi niekłamaną satysfakcję.
Kieruję działalnością portu morskiego lub śródlądowego. Do moich obowiązków należy nadzorowanie bezpieczeństwa żeglugi w porcie, na redzie - to obszar tuż przed wejściem do portu, mający płytkie dno umożliwiające kotwiczenie statków, które czekają na wpłynięcie do portu, i torach podejściowych - to tory wodne, którymi statki wpływają do portu, nadzór nad sprawnym działaniem znaków nawigacyjnych, urządzeń sygnalizacyjnych, kontrola stanu wyposażenia statków oraz wagi i właściwego przymocowania ładunków, które przewożą. Zajmuję się także nadzorowaniem transportu i przeładunku materiałów niebezpiecznych, np. toksycznych albo łatwopalnych, i kieruję działaniami ratowniczymi oraz przeciwlodowymi na terenie portu. Nadzoruję wykonywanie pilotowania, holowania i cumowania wszystkich statków, które wpływają do portu oraz rejestruję te, które wchodzą do portu i wypływają w rejs.
Co powinienem umieć?
Zarządzając pracą portu morskiego muszę znać przepisy prawa morskiego dotyczące organizacji pracy portu morskiego, bezpieczeństwa statku, ładunku i jego załogi, odbywania rejsów międzynarodowych, ochrony środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami oraz sposobów prowadzenia dochodzeń w sprawie ustalenia przyczyn wypadków. Do pracy w porcie śródlądowym niezbędna mi jest znajomość przepisów ustawy o żegludze śródlądowej, o drogach publicznych, przepisów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, podstawowa znajomość prawa administracyjnego i ustawy o finansach publicznych.
Muszę znać metody określania pozycji statku i kontrolowania jej w trakcie rejsu, znać stałe i pływające morskie znaki nawigacyjne, umieć używać przyrządów nawigacyjnych, takich jak kompasy, busole, żyrokompasy, logi, echosondy, sonary, i map tradycyjnych oraz elektronicznych. Muszę potrafić obliczać współrzędne geograficzne dowolnego punktu na Ziemi, znać morskie jednostki miary, np. mila morska, mila nautyczna, kabel, sążeń, określać kierunki na morzu, drogę i prędkość statku, umieć nawigować kierując się układem gwiazd i planet widocznych na niebie, znać przepisy COLREG pomagające w zapewnieniu bezpiecznego ruchu statków.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w portach morskich na naszym wybrzeżu lub w portach śródlądowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.