Zdjęcie zawodu
W. męska

Lakierniczka

Posługując się pistoletami lakierniczymi pokrywam lakierem przedmioty z metalu, plastiku lub drewna.

Lakierniczka

Posługując się pistoletami lakierniczymi pokrywam lakierem przedmioty z metalu, plastiku lub drewna.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Codziennie w pracy mam do czynienia z pięknymi samochodami, które dzięki mnie stają się jeszcze piękniejsze. Czasami zdarza mi się nawet lakierować zabytkowe auto, które dzięki moim umiejętnościom wygląda, jakby dopiero co opuściło fabrykę. Mój własny samochód zawsze ma błyszczący lakier w najmodniejszym kolorze.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega na remontowaniu i lakierowaniu poszczególnych elementów karoserii samochodu. Często lakieruję pojazdy po różnych naprawach blacharskich, ale zdarza się też, że klient chce po prostu zmienić kolor swojego samochodu. Najpierw muszę zabezpieczyć te części, które nie będą lakierowane, np. lampy, szyby, koła. Elementy, które będę pokrywał lakierem, muszę najpierw wyczyścić z rdzy i brudu. Następnie wygładzam je i matuję oraz maluję je emalią gruntową – raz albo kilka razy, w zależności od stanu karoserii. Zagruntowane części muszę potem dokładnie wysuszyć i usunąć brzydkie zacieki albo kurz, który przykleił się do gruntu podczas malowania. Następnie muszę umyć zagruntowane elementy i dopiero wtedy mogę zacząć nakładać na nie jedną albo kilka warstw lakieru w odpowiednim kolorze. Potem czeka je kolejne suszenie, polerowanie oraz woskowanie. W mojej pracy używam wielu narzędzi, takich jak szlifierki, polerki, pistolety pneumatyczne czy mierniki do mierzenia lepkości lakierów. Pracując jako lakierniczka samochodowa muszę nosić specjalne rękawice i maskę ochronną, żeby chronić się przed wdychaniem pyłów podczas szlifowania i drażniących zapachów lakierów i farb. Ciągle pojawiają się nowe narzędzia oraz rodzaje farb i lakierów, dlatego muszę cały czas uczyć się tych nowości żeby móc zaoferować moim klientom usługi na najwyższym poziomie. Muszę też mieć zdolności manualne i wyczucie estetyki, żeby końcowy efekt mojej pracy podobał się klientom. 


Co powinnam umieć? 

Muszę dobrze znać się na obsłudze urządzeń, których używam w pracy, wiedzieć jak je czyścić i umieć usuwać drobne usterki. Muszę znać się na budowie samochodu, żeby w razie potrzeby umieć wymontować jedną część, którą muszę polakierować, a potem wmontować ją na właściwe miejsce. 


Muszę znać się na fizyce i chemii, żeby właściwie dobierać poszczególne warstwy nakładane na karoserię, w zależności od rodzaju podłoża, wiedzieć, jak ze sobą reagują, które dają w sumie głęboki, trwały kolor, a jak można np. uzyskać efekt zmiany barwy w zależności od natężenia i kąta padania światła. I wreszcie: w jakich warunkach najlepiej utrwalać efekty mojej pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • rzetelność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w warsztatach lakierniczych, firmach produkujących pojazdy mechaniczne, w autoryzowanych serwisach samochodowych, zakładach komunikacji publicznej,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.