Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka mechanizacji rolnictwa

Obsługuję i naprawiam pojazdy i maszyny rolnicze.

Specjalistka mechanizacji rolnictwa

Obsługuję i naprawiam pojazdy i maszyny rolnicze.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W pracy codziennie obsługuję najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, który ułatwia rolnikom pracę, zwiększa plony i zyski. Jestem w stanie naprawić każdą usterkę maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac w gospodarstwie. Potrafię też zaprogramować traktor albo kombajn tak, żeby pracował sam, a ja w tym czasie mogę zająć się przyjemniejszymi rzeczami.

Czym się zajmuję?

Obsługuję maszyny używane w rolnictwie, badam ich stan techniczny, konserwuję je i naprawiam usterki. Montuję też w pojazdach rolniczych urządzenia i systemy elektronicznego sterowania oraz nawigacji satelitarnej, które znacznie usprawniają pracę rolników. Jako specjalistka mechanizacji wiem, jakie korzyści płyną ze stosowania urządzeń i systemów agrotronicznych, np. automatycznego prowadzenia kombajnów zbożowych, które umożliwia dokładniejsze i bardziej wydajne koszenie zboża, czy urządzeń wspomagających automatyczną pracę maszyn rolniczych. Umiem dobierać odpowiednie systemy elektroniczne i urządzenia wspomagające do rodzaju prac w produkcji zwierzęcej i roślinnej, np. elektroniczne dojarki, podajniki pokarmu, systemy sterowania temperaturą i wilgotnością w magazynach do przechowywania owoców i warzyw, oraz potrafię je montować, sprawdzić, czy poprawnie działają i usuwać ewentualne usterki. 


Co powinnam umieć? 

Muszę rozpoznawać pojazdy stosowane w rolnictwie, znać się na ich budowie: rozróżniać mechanizmy, układy i podzespoły, np. układ paliwowy, hamulcowy, napędowy, oraz rodzaje silników, wiedzieć, do jakich prac się nadają konkretne maszyny – do koszenia zboża, orki, wykopków. Muszę też umieć wykonywać badania stanu technicznego traktorów, kombajnów i innych pojazdów rolniczych, rozpoznawać rodzaj usterki na podstawie zaobserwowanych objawów, np. pęcherzyki gazu w płynie chłodniczym wskazują na uszkodzenie uszczelki pod głowicą, wiedzieć, jakich narzędzi należy użyć do usuwania konkretnych usterek, umieć demontować i montować poszczególne części maszyn rolniczych. 


Współczesne rolnictwo bardzo szybko się modernizuje, na rynku pojawiają się cały czas nowe maszyny i urządzenia, dzięki którym produkcja staje się łatwiejsza i bardziej wydajna, a większość z nich jest sterowana komputerowo. Muszę więc sprawnie korzystać z komputera, żeby móc obsługiwać elektroniczne urządzenia do diagnostyki sprzętu rolniczego, montować elektroniczne systemy automatycznego sterowania maszynami rolniczymi, programować urządzenia do podawania zwierzętom paszy w ilościach zależnych od ich zapotrzebowania, do dawkowania ilości nawozów w zależności od składu chemicznego gleby. 
W mojej pracy muszę znać zasady prowadzenia hodowli roślinnej i zwierzęcej, żebym mogła ocenić, jaki sprzęt rolniczy usprawni pracę w konkretnym gospodarstwie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia przestrzenna,
  • odporność na stres,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się techniczną obsługą wsi i rolnictwa, w firmach produkujących nowoczesny sprzęt rolniczy, w stacjach diagnostyczno-obsługowych. Mogę też prowadzić własne gospodarstwo rolne albo otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać, naprawiać oraz serwisować maszyny rolnicze.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.