Zdjęcie zawodu
W. męska

Mechaniczka motocyklowa

Naprawiam motocykle, skutery i motorowery.

Mechaniczka motocyklowa

Naprawiam motocykle, skutery i motorowery.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Właściciele motocykli, skuterów, motorowerów i innych jednośladów mogą bez obaw powierzać mi swoje ukochane maszyny i być pewni, że ich pojazdy zostaną oddane w doskonałym stanie technicznym, a ewentualne usterki będą usuwane szybko i sprawnie. To zapewnia moim klientom przyjemność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Czym się zajmuję?

Konserwuję, diagnozuję i naprawiam motocykle, ale też motorowery, skutery i inne pojazdy jednośladowe, jeśli wliczać w to motocykle z przyczepą. Kiedy w warsztacie zjawia się klient, pytam, jakie problemy sprawia jego motocykl, skuter i wypełniam protokół przyjęcia. Potem dokładnie sprawdzam stan techniczny, żeby ustalić przyczynę zgłaszanych problemów, np. usterka zapłonu, nagłe gaśnięcie silnika, trudności ze zmianą biegów. 


Często muszę rozłożyć jakiś element na części, żeby odkryć, która konkretnie śrubka się obluzowała, albo gdzie jest przetarty przewód. Muszę więc wiedzieć, w jakiej kolejności to robić. W trakcie konserwacji myję i czyszczę poszczególne części i zespoły, zanim znów zmontuję je w jedną całość. Czasem muszę własnoręcznie dorobić zepsutą część o nietypowych wymiarach albo dopasować jakiś element, dlatego muszę umieć spawać, nitować, zgrzewać, kleić, lutować. Kiedy zlokalizuję już usterkę, biorę się za naprawę. 


Co powinnam umieć?

Bardzo ważna jest znajomość rysunku technicznego, przydatna i przy projektowaniu części do motocykli, i przy zapoznawaniu się ze schematami budowy jednośladów. Muszę potrafić obsługiwać tzw. testery, czyli komputery i oprogramowanie do diagnostyki oraz programowania układów sterowania, zamawiać w sieci potrzebne części i narzędzia, reklamować swoje usługi, szukać światowych nowinek z mojej branży. 


Przydaje się też wiedza z chemii i fizyki oraz smykałka do techniki, bo usuwając usterki posługuję się wieloma narzędziami: klucze płaskie, nasadowe i oczkowe, wkrętaki, szczypce, klucze dynamometryczne, korzystam ze smarów i innych substancji zabezpieczających przed korozją ramy oraz inne elementy podatne na rdzewienie, wymieniam także płyny eksploatacyjne: olej, płyn hamulcowy. Te substancje są niebezpieczne dla środowiska, ich rozlanie mogłoby np. spowodować skażenie gleby lub wód gruntowych, dlatego muszę dokładnie przestrzegać przepisów określających sposoby przechowywania oraz utylizacji tych płynów. 
Muszę znać właściwości rozmaitych materiałów: stal, żeliwa, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne, ceramika, guma, skóra, drewno, i wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w określonych zastosowaniach, jakimi metodami najlepiej je łączyć: kleje, teksy, spawanie, nitowanie , żeby naprawić, zakonserwować albo odrestaurować motocykl. 
W mojej pracy ważna jest też znajomość matematyki, bo dzięki niej mogę np. sporządzać rysunki techniczne części i elementów dekoracyjnych, które mam własnoręcznie wykonać, obliczać zapotrzebowanie na narzędzia i płyny eksploatacyjne, kalkulować koszty moich usług. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • umiejętność łatwego przerzucania się z jednej czynności w drugą,
  • zdolności do majsterkowania.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w salonach sprzedaży motocykli, w firmach zajmujących się produkcją motocykli, w autoryzowanych serwisach, stacjach diagnostycznych, warsztatach samochodowych i motocyklowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.