Zdjęcie zawodu
W. męska

Blacharka

Tworzę, naprawiam i montuję przedmioty i ich części wykonane ze stali, miedzi, cyny, aluminium, np. uszkodzone elementy karoserii samochodu.

Blacharka

Tworzę, naprawiam i montuję przedmioty i ich części wykonane ze stali, miedzi, cyny, aluminium, np. uszkodzone elementy karoserii samochodu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W dzisiejszych czasach po drogach jeździ coraz więcej samochodów, które prędzej czy później potrzebują pomocy blacharza. Nie mogę więc narzekać na brak zajęcia. Ciągle rozwijam swoje umiejętności, bo w produkcji samochodów nieustannie wprowadzane są nowe materiały i sposoby ich łączenia. Dzięki swojemu talentowi zdobywam uznanie klientów, no i wiem jak najlepiej dbać o mój własny samochód.

Czym się zajmuję?

Najkrócej mówiąc naprawiam te części samochodu, które są zbudowane z blachy. Klienci zgłaszają się do mojego warsztatu, jeśli ich auta ucierpiały np. podczas wypadku albo stłuczki, albo skorodowały, czyli zardzewiały. 


Niektóre uszkodzone elementy karoserii trzeba wyklepać, czyli przywrócić im kształt sprzed wgniecenia, inne trzeba połączyć ze sobą poprzez lutowanie, zgrzewanie, spawanie, klejenie albo nitowanie. 
Czasami mam okazję remontować karoserię zabytkowych samochodów, dlatego przydaje mi się wiedza z historii motoryzacji, np. żeby wiedzieć, jaki kształt powinny mieć konkretne części, z czego bywały wykonywane i gdzie mają być zamontowane. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na budowie różnych typów samochodów, umieć wymontowywać i wstawiać z powrotem poszczególne elementy karoserii, odczytywać schematy budowy samochodów i posługiwać się rysunkiem technicznym do rysowania części, które muszę zrobić oraz umieć używać specjalistycznych narzędzi, takich jak rozpieraki hydrauliczne, młotki i kowadła blacharskie, felcarki, piaskarki, nitownice, klamry i szczypce blacharskie, dziurkarki, wyciągarki bezwładnościowe, spawarki oraz zgrzewarki do blachy i tworzyw sztucznych. 


Muszę wiedzieć, z jakich materiałów są wykonane poszczególne części samochodu, umieć rozpoznać te, które da się naprawić oraz te, które trzeba wymienić, bo uszkodzenia są zbyt duże. Takie nowe części czasem muszę robić własnoręcznie. 
Muszę znać się na właściwościach fizycznych: twardość, wytrzymałość, podatność na odkształcenia, materiałów, np. blachy z różnych stopów metali, plastik i inne tworzywa sztuczne, z których są zrobione elementy karoserii, żeby móc dobrać odpowiednie narzędzia i sposoby do ich naprawy. 
Przydają mi się też wiadomości z chemii, żeby wiedzieć, jak zabezpieczać metalowe części karoserii przed korozją, np. przez malowanie specjalnymi farbami, i czym najlepiej łączyć poszczególne remontowane elementy, znać stopy metali stosowane do lutowania i gazy używane do spawania elementów nadwozia oraz wiedzieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas kontaktu z takimi substancjami jak płyny hamulcowe, płyny chłodnicze, benzyna. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę otworzyć własną działalność albo znaleźć zatrudnienie w zakładzie zajmującym się naprawą samochodów, w fabrykach produkujących samochody lub w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.