ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Logopedka

Pomagam dzieciom i dorosłym rozwiązać problemy z mówieniem.

Logopedka

Pomagam dzieciom i dorosłym rozwiązać problemy z mówieniem.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, dzięki niej mogę pomagać innym, co przynosi mi wiele satysfakcji. Cieszę się, widząc postępy moich pacjentów i obserwując ich zaangażowanie w pracę nad poprawą wymowy.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy pomagam innym pokonywać problemy z wymową i wysławianiem się. Przychodzą do mnie pacjenci, którzy seplenią, jąkają się, mówią bardzo niewyraźnie albo nie wymawiają jakiejś głoski, np. r, sz czy ż. 


Właściwie dopasowane ćwiczenia i wytrwała praca z pacjentem sprawiają, że mówienie przestaje być dla niego źródłem stresu, a staje się przyjemnością. Ta praca nie jest obciążająca fizycznie, dlatego mogą ją wykonywać osoby z niepełnosprawnością ruchową. 
Muszę znać się na obsłudze specjalnych komputerowych programów, ponieważ bardzo często wykorzystuję je podczas zajęć logopedycznych. Efekty mojej pracy często widoczne są dopiero po kilku, albo nawet kilkunastu miesiącach, dlatego muszę być cierpliwa i uczyć tej cierpliwości moich pacjentów. W dzisiejszych czasach coraz więcej korzystamy z elektronicznych sposobów komunikowania się, a coraz rzadziej po prostu ze sobą rozmawiamy. Przez coraz większą cyfryzację naszego świata dzieci mają z tym problem od najmłodszych lat. Moja praca pomaga innym odkrywać radość płynącą z mówienia. 


Co powinnam umieć? 

Muszę umieć rozmawiać z pacjentem i przekonywać go, że nie warto się poddawać, nawet jeśli przez dłuższy czas nie widzi efektów ćwiczeń logopedycznych, i że efekty przyjdą z czasem. 


Muszę znać psychologiczne przyczyny problemów z mową żeby móc rozpoznawać je u moich pacjentów i dopasowywać do nich odpowiednie rodzaje ćwiczeń logopedycznych.
Muszę wiedzieć, jak prowadzić zajęcia, żeby przekonywać moich pacjentów do wykonywania odpowiednich ćwiczeń logopedycznych. 
Muszę znać się na ćwiczeniach logopedycznych i umieć dobierać je odpowiednio do problemów moich pacjentów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • otwartość na drugiego człowieka,
  • umiejętność wczucia się w jego sytuację,
  • wytrwałość, żeby codziennie znajdować motywację do działania,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach logopedycznych i foniatrycznych, w szpitalach, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu. Mogę też otworzyć własny gabinet logopedyczny.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.