ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Lekarka – specjalistka seksuologii

Diagnozuję i leczę zaburzenia związane ze sferą seksualną człowieka.

Lekarka – specjalistka seksuologii

Diagnozuję i leczę zaburzenia związane ze sferą seksualną człowieka.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo widzę, jak dzięki niej pacjenci odzyskują sprawność seksualną, radość z seksu i… radość z życia. Każdy pacjent jest inny, a wiedzy medycznej z mojej dziedziny wciąż przybywa, więc nigdy się nie nudzę i stale uczę się czegoś nowego. Na co dzień mam też kontakt z nowoczesnymi technologiami diagnostycznymi i leczniczymi, dzięki którym mogę jeszcze skuteczniej nieść pomoc.

Czym się zajmuję?

Jako lekarka specjalistka seksuologii diagnozuję przyczyny problemów ze sferą seksualną i leczę mających je pacjentów. Warto uświadamiać wszystkim, że zdrowie seksualne jest tak samo ważne, jak troska o sprawne stawy, właściwy poziom cholesterolu, czy zdrowe serce, bo problemy związane z tą sferą odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu, nie tylko na psychice. Leczę nerwice płciowe, nadpobudliwość, zaburzenia seksualne u dzieci i młodzieży, zaburzenia na tle hormonalnym, neurologicznym, anatomicznym oraz będące następstwem innych chorób somatycznych i psychicznych. 


Oczywiście najpierw muszę dowiedzieć się od pacjenta, na czym polega jego problem. W tym celu pytam go, jak wygląda jego życie erotyczne i co by chciał w nim zmienić. Oceniam także ogólny stan zdrowia, przebyte urazy, choroby, zabiegi chirurgiczne i poważniejsze operacje. Żeby postawić właściwą diagnozę, kieruję także na testy laboratoryjne krwi, moczu i nasienia oraz na badania obrazowe: RTG, EKG, USG, tomografię, rezonans magnetyczny czy EEG. Czasem potrzebuję skonsultować się z innymi specjalistami, ponieważ na jakość życia seksualnego wpływa wiele chorób nie związanych z układem płciowym, takich jak miażdżyca, cukrzyca, czy nadciśnienie, oraz zażywane leki. 
Gdy już postawię rozpoznanie, wspólnie z pacjentem ustalam sposób leczenia, który jest - rzecz jasna - zależny od przyczyny zaburzeń. Jeśli problemem jest wada narządów płciowych, kieruję mojego podopiecznego do chirurga lub ginekologa specjalizującego się w zabiegach operacyjnych. Przy problemach wynikających z innych schorzeń, wspólnie z kolegami z innych specjalności wypracowujemy taki model leczenia, który jak najmniej wpływa na pożycie intymne. Najczęściej bywa jednak, że przyczyna problemów tkwi w psychice chorego. Wtedy moją rolą jest doradzanie w kwestii technik współżycia albo wspólne z pacjentem wypracowanie zachowań, które będą to współżycie ułatwiać i uprzyjemniać obu stronom związku. Mogę też zastosować odpowiednią psychoterapię. Moim pacjentom i pacjentkom udzielam również porad dotyczących planowania rodziny, antykoncepcji, higieny intymnej, zaburzeń płodności, tożsamości płciowej, spaczenia popędu i innych problemów współżycia. 


Co powinnam umieć? 

Często niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, muszę więc znać się na chemii, procesach metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka, znać skład i zasady działania przynajmniej najpopularniejszych leków, wiedzieć jakie korzyści płyną z ich stosowania, ale i jakie mogą powodować skutki uboczne, w tym w sferze seksualnej. Muszę też wiedzieć, które preparaty mogą być jednocześnie podawane, a których nie wolno ze sobą łączyć oraz jakich leków nie wolno podawać chorym uczulonym na konkretną substancję. 


Znajomość matematyki jest mi potrzebna, żeby obliczać dawkę leku w zależności od masy ciała pacjenta, czasu działania leku oraz jego postaci: tabletki, globulki, zastrzyki, i drogi podania: doustnie, dożylnie, dopochwowo, doodbytniczo. 
Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka oraz rodzaje chorób, które mogą mieć wpływ na jakość życia seksualnego moich pacjentów i pacjentek, muszę wiedzieć, jak je leczyć, jak też potrafić udzielać pierwszej pomocy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • dociekliwość,
  • odporność na stres,
  • umiejętność analitycznego myślenia i kojarzenia faktów,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi i wzbudzania zaufania.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych klinikach i szpitalach. Mogę też otworzyć własną poradnię seksuologiczną. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.