Zdjęcie zawodu
W. męska

Kurierka

Dostarczam paczki i przesyłki do adresatów.

Kurierka

Dostarczam paczki i przesyłki do adresatów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Każdy dzień w pracy jest inny, chociaż poruszam się po tym samym obszarze. Codziennie na dostarczenie czekają przecież inne paczki, niektóre o nietypowym kształcie, wadze czy rozmiarze. Świetnie znam drogi, po których jeżdżę, i miejscowości, które odwiedzam. Mogę podnosić swoje kwalifikacje i awansować na wyższe stanowisko, np. kierowniczki działu logistyki, dyspozytorki, kierowniczki sortowni, kierowniczki serwisu kurierskiego. Prowadząc własną działalność mogę sama zatrudniać kurierów i rozbudowywać swoją firmę.

Czym się zajmuję?

Jako kurierka zajmuję się doręczaniem przesyłek, a często również odbieraniem paczek od nadawców. Moja praca wymaga dyspozycyjności. Jeżdżę w każdą pogodę, po różnych drogach, a czasami i bezdrożach. Muszę przestrzegać różnych przepisów i regulacji: regulaminu firmy kurierskiej, zasad ruchu drogowego, ustawy o ochronie danych osobowych… Żeby szybko i sprawnie dostarczać przesyłki, same nogi nie wystarczą. Będąc kurierką najczęściej korzystam z samochodu dostawczego, ale do rozwożenia paczek, posiłków czy kwiatów może też służyć motocykl, skuter albo rower. 


Zwykle mam dokładnie określony rewir, który obsługuję. Każdy adresat oczekuje, że przesyłka dotrze do niego szybko i w nienaruszonym stanie. Tymczasem zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje: problemy z samochodem, korki, wypadki, trudne warunki na drodze, kłopoty z odnalezieniem właściwego adresu albo nieobecność klienta w domu, dlatego muszę być wyjątkowo opanowana i odporna na stres. 
Dbam o zadowolenie klientów, bo ich opinia ma bezpośredni wpływ na wyniki firmy, dla której pracuję: osoba, którą rozczarowały usługi danego kuriera następnym razem pewnie skorzysta z oferty innej firmy kurierskiej. 


Co powinnam umieć? 

Jako kurierka muszę znać się na pojazdach mechanicznych, umieć je prowadzić, obsługiwać i poradzić sobie w przypadku awarii, np. przebicia opony czy przegrzania silnika. 


Muszę dobrze znać teren, po którym jeżdżę, żeby nie błądzić w poszukiwaniu konkretnego adresu. Znajomość topografii i umiejętność czytania map przydaje się zwłaszcza w przypadku różnych problemów na drodze: muszę wiedzieć, którędy można ominąć korki albo roboty drogowe, które odcinki są wąskie i niebezpieczne, gdzie są skróty przyspieszające dotarcie do celu. Ta wiedza pomaga mi tak zaplanować trasę, żeby droga od adresata do adresata przesyłek była jak najkrótsza, wtedy zużywam mniej paliwa albo… sama mniej się męczę, a zarazem odbywała się płynnie i szybko. 
Nie każda paczka jest z góry opłacona, za dostarczenie części z nich klienci płacą mi przy odbiorze. Muszę więc umieć sprawnie liczyć, żeby dokładnie wydawać resztę i rozliczać się z pracodawcą. 
Niektóre firmy zatrudniają kurierów na umowę o pracę, inne wymagają od nich założenia własnej działalności gospodarczej, dlatego muszę dobrze znać się na przepisach prawa i prowadzeniu firmy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odporność na stres,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • punktualność,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmie kurierskiej, na poczcie, w centrum logistycznym, w dziale dystrybucji konkretnego przedsiębiorstwa.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.