Zdjęcie zawodu
W. męska

Ekspedientka pocztowa

Przygotowuję do transportu i przewożę przesyłki z urzędów pocztowych.

Ekspedientka pocztowa

Przygotowuję do transportu i przewożę przesyłki z urzędów pocztowych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy listy i paczki wysyłane w różne miejsca w Polsce i na całym świecie są sprawnie sortowane. Dbam o ich bezpieczeństwo i sprawiam, że docierają do adresatów szybko i w nienaruszonym stanie.

Czym się zajmuję?

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że paczki i listy docierają do adresatów? Potrzeba do tego pracy wielu osób, a jedną z nich jestem ja – ekspedientka pocztowa. Czym się zajmuję? Wyjmuję listy ze skrzynek pocztowych i porządkuję je, odbieram też przesyłki z urzędów pocztowych. Potem wszystkie ważę i stempluję. Jeśli zauważę, że opakowanie którejś z paczek jest uszkodzone, przepakowuję ją w nowe pudełko, kopertę bąbelkową.


Wartościowe przesyłki dodatkowo zabezpieczam specjalnymi etykietami samoprzylepnymi lub pieczęciami z laku. Listy i paczki segreguję według adresów odbiorców i wkładam do worków. Kiedy poszczególne worki są już pełne, przekazuję je do dalszego transportu drogą morską, lądową lub lotniczą, a żeby je tam dowieźć, muszę mieć prawo jazdy. Z miejsc spedycji odbieram także ładunek listów i paczek, które skądś przyleciały albo przypłynęły i teraz mają być doręczone adresatom w regionie, w którym pracuję. Taki ładunek wstępnie sortuję i dostarczam do poszczególnych rozdzielni pocztowych. Podczas odbierania, segregowania i przewożenia paczek oraz listów jestem odpowiedzialna za ich bezpieczeństwo.
W przypadku przesyłek pocztowych, które są wysyłane za granicę uczestniczę w kontroli celnej paczek i listów oraz zaopatruję je w niezbędne dokumenty i nalepki celne. Podczas pracy muszę ściśle przestrzegać przepisów pocztowych, kodeksu drogowego, przepisów określających zasady poruszania się na dworcach, w portach oraz tych dotyczących tajemnicy korespondencji, tajemnicy służbowej i państwowej.


Co powinnam umieć?

W pracy często korzystam z samochodu i wózków do przewożenia przesyłek pocztowych, przydaje mi się więc znajomość techniki, żeby zapewnić sprawne działanie obsługiwanego sprzętu i w razie potrzeby usuwać drobne awarie. 


Powinnam też sprawnie liczyć, żeby zliczać liczbę przesyłek odebranych ze skrzynek i urzędów pocztowych, obliczać, ile paczek i listów zawierają wypełnione worki pocztowe, ile worków mogę wrzucić do samochodu, żeby go nie przeciążyć, jak długo zajmie mi droga na lotnisko albo do sortowni.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • zdyscyplinowanie,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pracowania w grupie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w urzędach pocztowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.