ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Projektant zintegrowanych systemów dachowych

Projektuję nowoczesne, ekologiczne dachy.

Projektant zintegrowanych systemów dachowych

Projektuję nowoczesne, ekologiczne dachy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest kreatywna. Każdy dach, który projektuję, jest inny i stanowi dla mnie ciekawe wyzwanie. Cieszy mnie świadomość, że dzięki mojej pracy właściciele budynków mogą zadbać i o środowisko, i o swoje finanse.

Czym się zajmuję?

W przyszłości dachy budynków będą spełniać wiele różnych funkcji. Już teraz zakładamy na dachach ogrody, montujemy na nich panele produkujące prąd z energii słonecznej i instalacje do gromadzenia i oczyszczania wody deszczowej. Rozwój nowych technologii pozwoli dopasowywać dachy do potrzeb konkretnych klientów.


Projektuję wielofunkcyjne, nowoczesne systemy dachowe, których zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie budynku przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Dachy, które tworzę, są zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki budynku i do oczekiwań właścicieli. Przed rozpoczęciem prac projektowych muszę więc dowiedzieć się, o jaki dach chodzi, a także jaki budynek osłania i w jakim otoczeniu zaistnieje. Dopiero potem mogę zabrać się za projektowanie konstrukcji, tworzenie wizualizacji, obliczanie nośności i wytrzymałości, a także dobór odpowiednich materiałów.
Dach to idealne miejsce do pozyskiwania energii ze słońca, zarówno tej elektrycznej, jak i cieplnej. Przy tworzeniu projektów dachów, które będą zaopatrywać budynek w ekologicznie wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystuję nowoczesne materiały, takie jak giętkie wymienniki ciepła czy panele perowskitowe. Ogniwa perowskitowe są cienkie, elastyczne, bardzo lekkie i półprzezroczyste. Można je wyprodukować w kształcie i rozmiarze dopasowanym do konkretnego budynku i zamontować praktycznie na każdej dostępnej powierzchni. Z powodu ich półprzejrzystości można nimi pokrywać także dachy szklarni, inspektów i innych konstrukcji służących do uprawy roślin.
To zresztą kolejny rodzaj dachów, jakie projektuję - tzw. dachy zielone, w całości lub częściowo pokryte ziemią, w której mogą rosnąć kwiaty, warzywa i zioła. Taki dach poza funkcją dekoracyjną i wypoczynkową dostarcza właścicielom budynku świeże owoce, warzywa i piękne kwiaty, stanowi miejsce żerowania pszczół i innych pożytecznych owadów, a do tego posiada świetne właściwości izolacyjne. Można powiedzieć, że latem chłodzi a zimą grzeje. Tworzone przeze mnie dachy mogą być też wyposażone w systemy gromadzenia i oczyszczania wody deszczowej, którą można potem wykorzystywać np. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, jako tzw. szarą wodę, albo do podlewania ogrodu. Nie zajmuję się wyłącznie projektowaniem konstrukcji na nowopowstających budynkach. Modernizuję też dachy tych już istniejących, a np. przechodzących kapitalny remont.
Po stworzeniu projektu konsultuję go z moimi klientami, a kiedy go zaakceptują, nadzoruję jego realizację. Współpracuję przy tym z pracownikami firm dekarskich, producentami i instalatorami paneli fotowoltaicznych, firmami specjalizującymi się w montażu systemów gromadzących i filtrujących wodę oraz z tymi, które zakładają ogrody na dachach.


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić projektować dachy dopasowane do konkretnych budynków oraz do potrzeb i oczekiwań moich klientów; posługiwać się w pracy programami do rysowania projektów dachów budynków, takimi jak np. AutoCAD, czy Corel, oraz do tworzenia wizualizacji 3D.


Muszę znać się na nowoczesnych materiałach budowlanych, technologiach i systemach wykorzystywanych przy budowie dachów, używanych do gromadzenia i oczyszczania wody, czy tworzenia ogrodów dachowych.
W mojej pracy ważna jest wiedza z fizyki, bo muszę znać właściwości materiałów wykorzystywanych przy konstruowaniu dachów, wiedzieć, jakie obciążenia mogą przenosić, jak zachowują się pod wpływem deszczu, wiatru i innych niekorzystnych warunków środowiska, znać się na działaniu instalacji perowskitowych i na kolektorach słonecznych, i potrafić oceniać, jak mogę wykorzystać określone technologie przy projektowaniu dachu na konkretnym budynku.
Muszę świetnie znać matematykę, bo w pracy wykonuję wiele skomplikowanych obliczeń, dzięki którym wiem, jaki typ konstrukcji można zastosować przy określonej powierzchni modułów perowskitowych czy kolektorów słonecznych, jak gruba może być warstwa ziemi na dachu zielonym, czy jak duży zbiornik na wodę deszczową mogę zainstalować przy określonych parametrach konstrukcji samego budynku i jaka powinna być przepustowość instalacji, jeśli będzie wykorzystywać tę wodę np. do nawadniania roślin, a jaka, jeśli ma zostać zintegrowana z systemem wodno-kanalizacyjnym.
Muszę potrafić współpracować z rozmaitymi specjalistami, których praca jest niezbędna podczas budowy zintegrowanych systemów dachowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyobraźnia przestrzenna,
  • uzdolnienia techniczne,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • odpowiedzialność,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętności analityczne,
  • odporność na stres. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowniach architektonicznych, firmach zajmujących się tworzeniem nowoczesnych dachów, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Źródła: 

Integrated Roofing Systems Designer [ENG],

Pierwsza instalacja z perowskitami uruchomiona


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.