Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Aranżer wnętrz

Uatrakcyjniam wygląd nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, projektuję estetyczne wnętrza.

Aranżer wnętrz

Uatrakcyjniam wygląd nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, projektuję estetyczne wnętrza.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki mnie właścicielom mieszkania, albo domu znacznie szybciej udaje się sprzedać lub wynająć swój lokal, a jego wartość wzrasta. Zawsze cieszę się, kiedy uda mi się zmienić zaniedbane, nijakie wnętrze w atrakcyjne, przyciągające uwagę potencjalnych klientów.

Czym się zajmuję?

Na polskim rynku mój zawód jest jeszcze stosunkowo nowy, dlatego często pracuję pod angielską nazwą home stager. Na czym polega moja praca? Można powiedzieć, że pomagam właścicielom nieruchomości szybko i korzystnie wynająć albo sprzedać mieszkanie czy dom. Rynek nieruchomości jest duży, dlatego trzeba wiedzieć, jak zaprezentować potencjalnym klientom lokal, aby zachęcić ich do kupna albo wynajęcia. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego tak ważne jest, żeby pokazać mieszkanie, dom, lokal usługowy z jak najlepszej strony. 


Najpierw odwiedzam nieruchomość i dokładnie oceniam jej stan oraz możliwości, jakie stwarza układ i liczba pomieszczeń, ich wymiary, liczba i rozmieszczenie okien, a nawet widok za nimi… Patrząc na wnętrza obiektywnym okiem, mogę zauważyć błędy, które odstraszają klientów, a których nie dostrzega właściciel, np. zagracenie meblami, brudne i nieświeże ściany, nieposprzątane pomieszczenia pełne pajęczyn, widoczne osobiste akcenty właściciela, np. zdjęcia rodzinne, porozrzucane ubrania. Wskazuję, co trzeba naprawić, np. cieknący dach, ruchome klepki w podłodze, nieszczelne okna. Oceniam też zdjęcia, jakie właściciel chce umieścić w ogłoszeniu o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości - od nich zależy bardzo wiele, bo klienci zazwyczaj nie decydują się na oglądanie mieszkania, jeśli zamieszczone w ogłoszeniu zdjęcia nie zachęcają do odwiedzin. 
Gdy już zbiorę wszystkie informacje, przygotowuję szczegółowy raport pokazujący, jakie zmiany trzeba wprowadzić, aby uatrakcyjnić lokal i wyceniam, ile to orientacyjnie będzie kosztowało. Właściciel może zdecydować się zrobić to samodzielnie, albo zlecić to zadanie mnie. Jeśli powierza mi home staging, czyli aranżację wnętrza, dobieram kolory ścian, mebli i dodatków w poszczególnych pomieszczeniach w taki sposób, aby stworzyć wrażenie harmonii, a zarazem sprawić, by wnętrze podobało się jak najszerszemu gronu klientów. Wybieram pasujące meble, zasłony, lampy, dodatki. Ustawiam wszystkie elementy wyposażenia w odpowiednich miejscach, podkreślając w ten sposób zalety lokalu. Chcę pokazać klientom, jakie możliwości stwarza konkretna nieruchomość, udowodnić im, że pozornie niefunkcjonalne lokum można zmienić w użyteczną przestrzeń mieszkalną lub usługową. 
Muszę zadbać o takie przygotowanie nieruchomości, żeby oglądający mieli wrażenie, że właściciel przed chwilą stąd wyszedł, zostawiając po sobie porządek. Bardzo ważny jest też unoszący się w mieszkaniu zapach, pamiętam więc o zaopatrzeniu lokalu w świece zapachowe, dyfuzory, olejki. Całość nie może stwarzać wrażenia sztuczności, teatralności, przeładowania elementami ozdobnymi. Jeśli właściciel sobie tego życzy, mogę też wykonać profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości, oddającą jej urok. 
Mogę też zajmować się przygotowywaniem wystroju wnętrz rozmaitych budynków i lokali, aby stworzyć przyjazną, funkcjonalną przestrzeń z charakterem, w której pracownicy/goście/klienci będą się dobrze czuli.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać zasady aranżacji wnętrz, ergonomii oraz opracowywania spójnych projektów wnętrz. Bardzo ważna jest też umiejętność oceny potencjału mieszkania, domu, czy lokalu, jego stanu technicznego, wyszukiwania zalet i dobierania elementów wystroju w taki sposób, aby wydobyć jego funkcjonalność i podkreślić zalety. Przydaje się do tego znajomość zasad zestawiania kolorów i faktur oraz trików kolorystycznych zmieniających proporcje pomieszczeń i podnoszących atrakcyjność nieruchomości. 


Powinienem orientować się w kwestiach technicznych, żeby np. wiedzieć, czy zaciek na ścianie wymaga tylko położenia nowej farby, czy wcześniejszego naprawienia przecieku i osuszenia ściany. Niezbędna jest znajomość matematyki i ekonomii, bo doradzając właścicielom muszę wiedzieć, jakie zmiany we wnętrzach są opłacalne z punktu widzenia wynajmu czy sprzedaży. Np. drogie meble nie są najlepszym pomysłem, jeśli mieszkanie ma być wynajmowane studentom. 
Muszę potrafić robić zdjęcia podkreślające atrakcyjność aranżowanej nieruchomości oraz reklamować moje usługi na własnej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych oraz przygotowywać profesjonalne portfolio pokazujące wykonane przeze mnie metamorfozy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • myślenie twórcze,
  • podzielność uwagi,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zmysł artystyczny,
  • pomysłowość,
  • samodzielność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach nieruchomości, biurach projektowych lub w firmach zajmujących się home stagingiem.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.