Zdjęcie zawodu
W. męska

Inżynierka elektryczka

Projektuję i konserwuję sieci elektroenergetyczne.

Inżynierka elektryczka

Projektuję i konserwuję sieci elektroenergetyczne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W dzisiejszym świecie nikt nie wyobraża sobie życia bez elektroniki, która potrzebuje prądu żeby działać, a więc pracy dla specjalistów takich jak ja nie zabraknie. Inni wzywają fachowca, kiedy w ich domu zdarzy się jakaś usterka instalacji elektrycznej, a w moim domu to ja jestem fachowcem i umiem poradzić sobie z każdą awarią. Jest bardzo wiele miejsc, w których mogę pracować. To zwiększa moje szanse na znalezienie dobrej pracy.

Czym się zajmuję?

Moim zadaniem jest projektowanie sieci i systemów elektroenergetycznych oraz nadzorowanie ich budowy. Zajmuję się też dbaniem o prawidłowe działanie różnych urządzeń, aparatów i maszyn elektrycznych. Jestem także odpowiedzialna za sprawdzanie, czy sieci przesyłające sygnały elektryczne działają bez zakłóceń. To bardzo odpowiedzialna praca, dlatego muszę znać przepisy BHP oraz przeciwpożarowe i pamiętać o ich przestrzeganiu. Muszę umieć szybko reagować na niespodziewane sytuacje. Sprawne usunięcie awarii wymaga ode mnie kreatywności, opanowania i radzenia sobie ze stresem. Wiem, że jestem odpowiedzialna za skutki decyzji, które podejmuję, i że od moich poleceń zależy bezpieczeństwo ekipy specjalistów, z którymi pracuję. Dzięki mojej pracy przed komputerem i w terenie nowe osiedla, fabryki czy sklepy mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw prądu elektrycznego. 


Co powinnam umieć? 

Używam różnych aparatów do kontroli i pomiaru napięcia oraz wielu potrzebnych narzędzi, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na ich obsłudze i działaniu. 


Muszę znać i rozumieć działanie zjawisk fizycznych z zakresu elektryczności oraz magnetyzmu żeby móc pracować w tym zawodzie. 
Znajomość informatyki jest mi potrzebna przy obsłudze komputerowych przyrządów pomiarowych i pracach nad projektowaniem sieci przesyłowych. Potrzebuję do tego również umiejętności wykonywania obliczeń matematycznych i znajomości geometrii przestrzennej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • cierpliwość,
 • odporność na stres,
 • dokładność,
 • sumienność,
 • szybki refleks,
 • wytrwałość,
 • kreatywność,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży telekomunikacyjnej, informatycznej, elektroenergetycznej,… 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.