Diagnozuję i leczę pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.
Lubię moją pracę, bo walka o życie i zdrowie pacjentów chorych na nowotwory sprawia mi wiele satysfakcji. Najbardziej cieszę się, kiedy chorzy wygrywają walkę z rakiem.
Jako onkolog zajmuję się pacjentami z chorobą nowotworową. Przychodzą do mnie ludzie skierowani przez lekarza rodzinnego, który podejrzewa, że zmiany w ich wyglądzie lub wynikach badań wskazują na to, że ich ciało zaatakował nowotwór. Moim zadaniem jest ustalić, czy to rzeczywiście nowotwór, a jeśli tak, to czy jest złośliwy i w jakim stopniu. Od tego zależy bowiem dalsze postępowanie. Na początku muszę szczegółowo wypytać pacjenta, co mu dolega, na co się uskarża, a także dowiedzieć się, na co wcześniej chorował i czy przechodził jakieś urazy albo zabiegi chirurgiczne. Pytam też o tryb życia i przyjmowane leki, w tym także te dostępne bez recepty oraz suplementy diety. Potem muszę chorego zbadać i w razie potrzeby zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak morfologia krwi, badania biochemiczne i immunologiczne, zdjęcia RTG i inne badania obrazowe, jak tomografia, scyntygrafia, USG, rezonans magnetyczny; a także biopsję, badanie histopatologiczne, czy poziom tzw. markerów nowotworowych we krwi.
Co powinienem umieć?
Muszę ukończyć specjalizację z onkologii klinicznej, rozpoznawać rodzaje nowotworów i określać w jakim są stadium, na podstawie wyników badań diagnostycznych i wywiadu z pacjentem. Muszę potrafić pobierać materiał do badań, w tym biopsje różnych narządów, wykonywać nakłucia odbarczające, czyli pozwalające usuwać płyn lub powietrze z jam ciała, ustalać rodzaj terapii, kontrolować przebieg leczenia i nadzorować rehabilitację chorych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, prywatnych klinikach, przychodniach, a także w instytutach naukowych, laboratoriach badawczych i firmach farmaceutycznych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.