Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista PR

Odpowiadam za kreowanie i utrzymanie na szerokim rynku pozytywnego wizerunku firmy, dla której pracuję.

Specjalista PR

Odpowiadam za kreowanie i utrzymanie na szerokim rynku pozytywnego wizerunku firmy, dla której pracuję.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest kreatywna i mogę poznawać w niej wielu ciekawych ludzi, a także rozwijać znajomość nowych technologii i technik wpływu na opinię publiczną. Dbanie o pozytywny wizerunek mojego pracodawcy w otoczeniu biznesowym oraz o dobre kontakty z mediami sprawia mi wiele satysfakcji.

Czym się zajmuję?

Celem moich działań jako specjalisty do spraw public relations jest wykreowanie, a później utrzymanie na szerokim rynku pozytywnego wizerunku firmy, dla której pracuję. Może to być duży koncern, organizacja, marka, instytucja albo osoba publiczna, np. aktor, czy polityk. Moim zadaniem jest zbudowanie trwałych, dobrych relacji z uczestnikami tego rynku: mediami, władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, klientami, użytkownikami, fanami. 


By osiągnąć cel opracowuję materiały promocyjne, takie jak ulotki, foldery reklamowe, plakaty, reklamy telewizyjne i radiowe. Bywa, że prowadzę profil firmy, marki lub instytucji w serwisach społecznościowych i aktualizuję jej stronę internetową. Piszę komunikaty prasowe dotyczące ważnych wydarzeń z życia firmy, osoby publicznej lub organizacji, którą reprezentuję. Dzięki takim odpowiednio ukierunkowanym działaniom grupy docelowe ważne dla firmy, instytucji bądź osoby publicznej mają okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jej życiu lub działalności. Chętnie promuję sukcesy i ocieplam wizerunek. 
W mojej pracy współpracuję z agencjami kreatywnymi i domami mediowymi, a jeśli moim pracodawcą lub klientem jest firma produkcyjna lub usługowa, to także z działem sprzedaży. Wspólnie przygotowujemy np. kampanie reklamowe, dzięki którym chcemy pozyskać nowych klientów albo wzmocnić lojalność tych, którzy już nas znają. Tworzę i aktualizuję bazy danych klientów i kontrahentów, a także influencerów, dziennikarzy i innych osób z branży mediowej. 
Do moich obowiązków należy śledzenie na bieżąco wszystkich pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących obsługiwanej przeze mnie firmy, instytucji, organizacji, czy znanej osoby. Dzięki temu mogę wychwytywać i od razu prostować nieprawdziwe doniesienia prasowe i nieścisłości oraz reagować na krytyczne materiały w różnych mediach, przedstawiające mojego klienta w złym świetle. Pomaga mi w tym komunikacja wewnętrzna firmy: z pracownikami, zarządem, udziałowcami. Sam też biorę udział w tworzeniu właściwych strategii komunikacyjnych na wypadek sytuacji kryzysowych. Doradzam zarządowi firmy, organizacji, czy instytucji, w kwestii strategii zaistnienia na rynku i utrzymania dobrej pozycji wizerunkowej. 


Co powinienem umieć? 

Muszę wiedzieć, jak utrzymywać dobre stosunki z mediami i z otoczeniem rynkowym, w którym funkcjonuje konkretna firma, organizacja, instytucja, czy osoba publiczna. Muszę potrafić przygotowywać materiały promocyjno-komunikacyjne, organizować wydarzenia prezentujące daną markę, organizację lub osobę w dobrym świetle. Muszę znać się na prowadzeniu skutecznych kampanii reklamowych oraz na komunikowaniu wewnętrznym i zewnętrznym, badać skuteczność realizowanych działań z obszaru public relations. Muszę też wiedzieć, jak najskuteczniej reagować w sytuacjach kryzysowych i znać strategie pozwalające wybrnąć z problemów wizerunkowych. 


W mojej pracy ważna jest wiedza o różnych zjawiskach społecznych, sposobie funkcjonowania społeczeństw, regułach i procesach łączących lub dzielących ludzi. To pomaga mi tworzyć informacje prasowe budujące pozytywny wizerunek firmy, organizacji, instytucji, lub osoby publicznej, którą reprezentuję. 
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę śledzić publikacje dotyczące moich klientów w anglojęzycznych mediach, czytać anglojęzyczną literaturę branżową oraz znaleźć pracę w międzynarodowych firmach, których pracownicy lub zarząd posługują się tym językiem. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • podzielność uwagi,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie,
  • dobra pamięć. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach ds. public relations, urzędach i instytucjach samorządowych lub państwowych, biurach prasowych, redakcjach medialnych, agencjach doradztwa personalnego, agencjach reklamowych, organizacjach pozarządowych, firmach z różnych branż. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą i przyjmować zlecenia od różnych klientów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.