Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista e-mail marketingu

Planuję i przeprowadzam wysyłkę newsletterów elektronicznych do klientów firmy, w której pracuję.

Specjalista e-mail marketingu

Planuję i przeprowadzam wysyłkę newsletterów elektronicznych do klientów firmy, w której pracuję.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo mogę się wykazać kreatywnością w przygotowywaniu bieżących, ciekawych wiadomości dla klientów i kontrahentów. Mam świadomość, że wiadomości, jakie przygotowuję, czyta rzesza odbiorców, co ogromnie motywuje mnie do działania. Newslettery, które tworzę i wysyłam, pielęgnują relacje z klientami i budują pozytywny wizerunek firmy, w której pracuję.

Czym się zajmuję?

Jako specjalista do spraw e-mail-marketingu zajmuję się komunikacją z klientami naszej firmy poprzez newslettery wysyłane pocztą elektroniczną. W mojej pracy chodzi o to, żebym poprzez e-mailowe wiadomości nakłonił ich odbiorców do zachowań korzystnych dla firmy, w której pracuję. Może to być kupno naszego produktu lub usługi, wypełnienie ankiety badającej poziom zadowolenia ze współpracy, wyrażenie opinii o aktualnej promocji, przeczytanie i skomentowanie najnowszych wpisów na naszym blogu,… 


Żeby to się udało, najpierw muszę wytypować właściwy krąg odbiorców, czyli taką grupę, która - moim zdaniem - powinna być zainteresowana wiadomością, jaką wysyłam. Jeśli zatem chcę zainteresować żywnością dla dzieci, albo kursem językowym, to szukam odbiorców w grupie rodziców, a jeśli moja firma organizuje firmowe eventy, to będę kierować ofertę do menedżerów albo szefów HR. Określając grupę docelową analizuję zachowania klientów na naszej stronie internetowej, profilach w mediach społecznościowych, przeszukuję też nasze bazy danych. 
Kiedy wybiorę już, do kogo będę wysyłać newsletter, przychodzi czas na opracowanie skutecznej formy przekazu. Muszę zakładać, że odbiorcy mojej wiadomości codziennie są zasypywani setkami podobnych, dlatego niełatwo jest sprawić, żeby otwarli i przeczytali właśnie nasz newsletter, a jeszcze odpowiednio na niego zareagowali. Muszę więc potrafić tworzyć przyciągające uwagę nagłówki oraz interesującą treść maili. Bardzo ważny jest też wygląd wiadomości: użyte kolory, grafiki, zdjęcia, rodzaje czcionek, układ tekstu. Współpracuję więc z grafikiem, aby dla konkretnej wiadomości wspólnie opracować najlepszy szablon. 
Gdy już mam treść i formę, ustalam harmonogram wysyłki, posługując się przy tym różnymi narzędziami do planowania kampanii mailingowych. Na koniec analizuję wyniki, np. sprawdzam, ile osób otwarło nasz newsletter, o ile wzrosła sprzedaż reklamowanych w nim produktów lub usług, ilu klientów wypełniło ankietę albo odpowiedziało na pytanie… I wyciągam wnioski pozwalające w przyszłości tworzyć jeszcze lepsze, precyzyjniej wycelowane i zorganizowane newslettery. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać przepisy prawa autorskiego, zapisy RODO o gromadzeniu i przetwarzaniu danych osobowych i zgodzie na komunikację drogą elektroniczną. 


Muszę znać techniczne zasady tworzenia newsletterów, czyli wiedzieć, jak sprawić, żeby nie utknęły u odbiorców w folderze ze spamem, potrafić sprawnie posługiwać się systemami CRM, służącymi do zarządzania relacjami z klientami, np. Optimove, XtremePush, Jira, dobrze znać HTML, CSS oraz pakiet MS Office. Muszę znać narzędzia do tworzenia i przeprowadzania kampanii e-mailowych, np. Mailchinp, Freshmail. 
Muszę potrafić planować kampanie mailingowe, tworzyć ciekawe i oryginalne newslettery, przeprowadzać testy polegające na wysyłaniu klientom dwóch wersji newslettera, żeby dowiedzieć się, która z nich lepiej przyciąga uwagę. Muszę potrafić formułować skuteczne CTA – Call-to-Action, czyli wezwania mające zachęcić klientów do wykonania określonej czynności. Muszę wiedzieć, jak wybierać grupę docelową najlepiej pasującą do treści konkretnego newslettera, albo odwrotnie - jak dopasowywać newslettery do pożądanej grupy docelowej. 
Dobra znajomość języka angielskiego pozwala mi na sprawne posługiwanie się programami, które często mają angielski interfejs, na szukanie w sieci światowych nowinek z dziedziny e-mail marketingu, udział w kursach i szkoleniach podnoszących moje kwalifikacje oraz na sprawne porozumiewanie się ze współpracownikami lub zwierzchnikami, którzy mówią w tym języku. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • kreatywność,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • umiejętność organizacji własnej pracy,
 • sumienność,
 • odporność na stres,
 • skrupulatność,
 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • dokładność,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • odpowiedzialność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach interaktywnych, domach mediowych lub rozmaitych firmach i instytucjach zajmujących się sprzedażą produktów lub usług. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie potrzebny jest skuteczny kontakt mailowy z klientami. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.