Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Agent literacki

Reprezentuję pisarzy w kontaktach z wydawnictwami.

Agent literacki

Reprezentuję pisarzy w kontaktach z wydawnictwami.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej mam kontakt ze znanymi pisarzami i pisarkami, mogę też odkrywać nowe talenty literackie, których książki dzięki mnie mają szansę stać się bestsellerami.

Czym się zajmuję?

Jako agent literacki współpracuję zarówno z uznanymi twórcami, których książki cieszą się dużym powodzeniem, jak i z początkującymi pisarzami, którzy potrzebują pomocy w wydaniu swojej pierwszej książki. Znając rynek wydawniczy, aktualne trendy czytelnicze, duże i małe wydawnictwa i warunki, jakie stawiają autorom, jestem w stanie zaproponować moim klientom ofertę współpracy dopasowaną do ich oczekiwań. Dla niektórych sukcesem będzie już samo pojawianie się ich dzieła na półkach w księgarniach, innym zależy na wydaniu książki w konkretnym, prestiżowym wydawnictwie, a jeszcze inni liczą na jak największe zyski ze sprzedaży. Jeśli autor jest zadowolony z mojej pomocy, może zdecydować się na podpisanie ze mną umowy na wyłączność reprezentowania go w kontaktach z wydawnictwami przy wydawaniu kolejnych książek i wznawianiu wcześniejszych. 


To, czym dokładnie się zajmuję, zależy od tego, jaką formę współpracy ze mną wybierze pisarz. Niektórzy chcą, żebym znalazł wydawcę, który wyda ich książkę, wynegocjował korzystną umowę i pilnował, żeby honorarium wpłynęło w uzgodnionym terminie. Inni potrzebują wsparcia w procesie tworzenia, np. oceny, czy pisana książka jest dobra i ma szansę odnieść sukces, recenzowania poszczególnych fragmentów i sugerowania, jakie poprawki należy wprowadzić. Jeszcze innym zależy na organizowaniu spotkań autorskich, podpowiadaniu, w jaki sposób warto reklamować książkę w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej, albo oczekują pomocy w wydaniu książki za granicą,… 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać krajowy i zagraniczny rynek wydawniczy, wiedzieć, jakie wydawnictwa zajmują się publikowaniem książek z konkretnych gatunków literackich, jakie mają sposoby promowania książek, czego oczekują od autorów, jakie honoraria są w stanie im zaproponować. Muszę potrafić ocenić, czy danemu autorowi bardziej opłaca się wydać książkę w wielkim wydawnictwie, w którym może \"zginąć\" wśród wielu nowości, czy też w mniejszym, ale bardziej angażującym się w promowanie poszczególnych tytułów. 


Muszę znać się na prawie autorskim i prawach pokrewnych, potrafić wynegocjować z wydawnictwem umowę najbardziej korzystną dla konkretnego autora i umieć reprezentować go w kontaktach z zagranicznymi wydawcami. 
Żeby móc reprezentować autorów w kontaktach z zagranicznymi wydawnictwami lub zajmować się promocją książek zagranicznych autorów w naszym kraju, muszę dobrze znać przynajmniej jeden język obcy, np. angielski. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi,
  • łatwość i precyzja wypowiedzi w mowie i na piśmie,
  • punktualność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach literackich lub pracować jako freelancer. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.