Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka nadzoru sieci telekomunikacyjnej

Nadzoruję sprawne działanie systemów telekomunikacyjnych i radiodyfuzyjnych.

Specjalistka nadzoru sieci telekomunikacyjnej

Nadzoruję sprawne działanie systemów telekomunikacyjnych i radiodyfuzyjnych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo nie ma w niej miejsca na nudę. Każde zgłoszenie o awarii to nowe wyzwanie. Najwięcej satysfakcji czuję, kiedy usterkę na sieci zgłoszoną przez klienta uda się usunąć niemal błyskawicznie.

Czym się zajmuję?

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie gospodarki i codzienne życie każdego z nas bez wykorzystywania systemów telekomunikacyjnych, dlatego tak ważne jest ich bezawaryjna praca. Specjaliści, tacy jak ja, dbają o to przez całą dobę, nadzorując sprawne działanie systemów łączności pozwalających użytkownikom przesyłać, odbierać, przetwarzać i przechowywać informacje. Pod moją opieką są sieci radiowe, telewizyjne, telefoniczne oraz internetowe. 


Przyjmuję zgłoszenia o problemach technicznych związanych z działaniem systemów telekomunikacyjnych firmy, w której pracuję, zarówno od klientów zewnętrznych, czyli tych, którzy korzystają z usług mojej firmy, jak i wewnętrznych, czyli naszych pracowników. Jeśli problem da się rozwiązać zdalnie, robię to osobiście, jeśli nie - koordynuję i doradzam ekipom techników zajmujących się usuwaniem awarii w terenie.
Sprawdzam też, czy planowane prace remontowe, modernizacyjne lub konserwacyjne elementów sieci odbywają się sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Oprócz tego wypełniam niezbędną dokumentację, przekazuję moim zwierzchnikom informacje o stanie sieci i staram się minimalizować skutki zaistniałych awarii tak, by klienci jak najmniej je odczuli. 


Co powinnam umieć? 

Muszę wiedzieć, jak są zbudowane i w jaki sposób działają sieci telekomunikacyjne różnych typów i tworzące je urządzenia, bo dzięki tej wiedzy potrafię ocenić, którą usterkę mogę usunąć zdalnie, a którą musi naprawić ekipa techniczna w terenie. Muszę potrafić ustalać przyczyny awarii, rozwiązywać problemy sieciowe oraz koordynować pracę techników usuwających usterki. 


Muszę znać się na radiodyfuzji, czyli na tym, jak można drogą radiową przesyłać dźwięk, obraz i dane. W mojej pracy przydaje się znajomość fizyki, w tym zagadnień związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym i zasad przepływu prądu stałego i zmiennego. Powinnam też umieć prawidłowo eksploatować urządzenia telekomunikacyjne zasilane energią elektryczną. 
Muszę znać prawo telekomunikacyjne, przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać podczas pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Zatrudnienie znajduję przede wszystkim w firmach telekomunikacyjnych. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.