Badam izotopy promieniotwórcze i projektuję ciągi reakcji jądrowych niezbędnych do sprawnego działania reaktorów jądrowych wytwarzających energię.
Badam izotopy promieniotwórcze i projektuję ciągi reakcji jądrowych niezbędnych do sprawnego działania reaktorów jądrowych wytwarzających energię.
Lubię moją pracę, bo pozwala mi wykorzystywać w praktyce moje zainteresowania techniczne i wiedzę dotyczącą pierwiastków promieniotwórczych i reakcji jądrowych. Codziennie uczę się czegoś nowego. Moje działania przyczyniają się do produkcji bezemisyjnej energii, a także do zwiększenia bezpieczeństwa pracy reaktorów jądrowych.
Znajduję rozwiązania, dzięki którym wytwarzanie energii z atomu jest efektywniejsze i bezpieczniejsze, zarówno dla ludzi jak i środowiska. Badam izotopy promieniotwórcze pierwiastków, ich budowę i trwałość oraz wpływ na przebieg reakcji chemicznych, przemiany naturalne izotopów na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej, promieniowanie jonizujące i reakcje zachodzące w reaktorach atomowych, metody syntezy nowych pierwiastków. Rozwijam technologie zapewniające produkcję energii w oparciu o reakcje jądrowe, w tym nowe modele reaktorów. Dbam też o to, by efektywnie wykorzystywać paliwo w istniejących reaktorach jądrowych. Mogę też prowadzić badania nad reakcjami jądrowymi w warunkach laboratoryjnych, np. dla uczelni, instytucji rządowych, prywatnych firm a nawet organizacji pozarządowych.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać chemię, w tym naturalne i sztuczne izotopy promieniotwórcze, ich występowanie, metody wydobycia i wzbogacania. Muszę znać reakcje rozszczepiania jąder atomowych różnych pierwiastków, podstawy chemii jądrowej i reaktorowej oraz rozumieć, w jaki sposób rozmaite rodzaje promieniowania jonizującego reagują z materią, czyli potrafić odpowiadać na wszelkie pytania z tej dziedziny. Począwszy od możliwych uszkodzeń rdzenia reaktora w wyniku wytwarzanego promieniowania aż po informacje, czy można bezpiecznie jeść truskawki napromieniowane promieniami gamma.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Predyspozycje zdrowotne
Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w elektrowniach jądrowych lub w jednostkach eksploatujących badawcze reaktory jądrowe, w Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwie Gospodarki, Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, dużych laboratoriach badawczych oraz na uniwersytetach.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0)