Monitoruję działanie reaktorów jądrowych i badam te urządzenia.
Zapewnienie zróżnicowanych, jak najbardziej ekologicznych źródeł energii, to we współczesnym świecie kluczowa sprawa. Cieszę się, że dzięki mnie reaktor jądrowy działa sprawnie, a wyniki moich badań i obserwacji przyczyniają się do rozwoju tego sektora energetyki.
Przeprowadzam obliczenia i analizy dotyczące właściwej eksploatacji reaktora jądrowego, w tym monitoruję, czy rdzeń reaktora, czyli paliwo nuklearne, spala się tak, jak powinno, a także robię analizy cieplno-przepływowe, dotyczące bezpieczeństwa i wydajności obiegu chłodzenia reaktora. Mogę też zajmować się opracowywaniem procedur bezpieczeństwa i usprawniania działania reaktora, a wyniki moich badań są wykorzystywane do planowania nowych zastosowań reaktora oraz do lepszego poznania jego właściwości. Pracując w Narodowym Centrum Badań Jądrowych wykonuję pomiary i obliczenia dotyczące reaktora MARIA, który jest jedynym w Polsce, jądrowym reaktorem badawczym. Oprócz tego moim zadaniem jest opracowywanie analiz bezpieczeństwa urządzeń i instalacji reaktora MARIA. Inaczej mówiąc sprawdzam, czy wszystkie elementy instalacji spełniają normy bezpieczeństwa i czy są właściwie eksploatowane.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy ważna jest znajomość fizyki i chemii, szczególnie wiedza o naturalnych i sztucznych izotopach promieniotwórczych, przemianach, jakie w nich zachodzą, sposobach ich produkcji, transportu, składowania oraz utylizacji i zabezpieczania odpadów promieniotwórczych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w jednostkach naukowo-badawczych, instytucjach zajmujących się energetyką jądrową lub przy obsłudze elektrowni jądrowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.