Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka ds. employer brandingu

Dbam o to, żeby firma, w której pracuję, była postrzegana jako dobre, przyjazne pracownikom miejsce pracy.

Specjalistka ds. employer brandingu

Dbam o to, żeby firma, w której pracuję, była postrzegana jako dobre, przyjazne pracownikom miejsce pracy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo nie ma w niej miejsca na nudę i monotonię, a ja mogę wykorzystywać moją kreatywność i pomysłowość. Dzięki mojej pracy firma przyciąga talenty i buduje pozytywny wizerunek na rynku. Przyczyniam się również do nawiązywania nowych relacji biznesowych, co wprost przekłada się na wynik finansowy mojej firmy.

Czym się zajmuję?

Jako specjalistka do spraw employer brandingu zajmuję się działaniami budującymi pozytywny wizerunek firmy, w której jestem zatrudniona. Dzięki nim pracodawca cieszy się dobrą opinią zarówno wśród zatrudnionych pracowników jak i na szerokim rynku, w tym i wśród potencjalnych kandydatów do pracy w tej konkretnej firmie. Dlaczego to ważne? Bo jeśli pracodawca jest postrzegany jako przyjazny pracownikom, dbający o ich potrzeby, umożliwiający rozwijanie kariery zawodowej, umiejętności i pasji pracowników, to łatwiej przyciąga specjalistów w danej dziedzinie i jest lepiej postrzegany przez potencjalnych partnerów biznesowych, a także wśród potencjalnych klientów kupujących jego produkty lub usługi. To zaś przyczynia się do zwiększenia zysków. 


Sam employer branding dzieli się na wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny, nazywany też podejściem inside-out, ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku firmy poprzez jej pracowników. To oni są najlepszymi ambasadorami marki pracodawcy, a ich opinia, wyrażana podczas rozmów ze znajomymi czy w mediach społecznościowych, jest najlepszą reklamą firmy. Dodatkowo zadowolony pracownik chętnie poleci swoją firmę znajomym jako dobre miejsce pracy, a dzięki temu firma może zyskać nowych, cennych pracowników. Im lepsza jest kultura pracy w danej organizacji/firmie, tym lepszy, zgrany i zaangażowany zespół tworzą jej pracownicy, a to przekłada się na jakość produktów lub usług. 
Do działań poprawiających wewnętrzny employer branding należą m.in. karnety na siłownię, służbowy telefon, laptop, samochód, pakiet opieki medycznej, atrakcyjne wynagrodzenie, premie, stabilność zatrudnienia, przejrzyste ścieżki kariery i awansu, transparentne systemy oceniania pracy, umożliwianie pracownikom udziału w podejmowaniu ważnych decyzji związanych z funkcjonowaniem firmy, ciekawe szkolenia. By określić, które z tych działań są najefektywniejsze w przypadku mojej firmy, przeprowadzam badanie satysfakcji pracowników i analizuję jego wyniki. 
Zewnętrzny employer branding, nazywany podejściem outside-in, polega na przyciąganiu do firmy, przedsiębiorstwa czy organizacji nowych kandydatów poprzez budowanie jej pozytywnego wizerunku “na zewnątrz”. Do tego przydaje się m.in. sprawna komunikacja na profilach w mediach społecznościowych, przyciągające uwagę treści w zakładce \"Kariera\" na stronie internetowej, uczestnictwo w targach kariery, współpraca z uczelnianymi biurami karier, profesjonalnie przygotowany profil pracodawcy w serwisach rekrutacyjnych, udział w konferencjach branżowych, filmy promocyjne. Takie działania również proponuję osobom decyzyjnym, ale wcześniej dokładnie analizuję, które z nich będą najskuteczniejsze w przypadku mojej firmy ze względu na jej profil działalności, wielkość, czy siedzibę. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić analizować wewnętrzny i zewnętrzny wizerunek firmy, opracowywać strategie poprawiające ten wizerunek, analizować działania wizerunkowe konkurencji, definiować grupy docelowe mojej firmy, organizacji lub instytucji. Muszę znać czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływające na atrakcyjność i wartość firmowej marki, najlepsze kanały komunikacji wewnątrz firmy oraz z jej zewnętrznym otoczeniem, a także znać znaczenie pracowników jako ambasadorów marki pracodawcy. 


Muszę potrafić zarządzać wizerunkiem pracodawcy na portalach rekrutacyjnych, w mediach tradycyjnych i społecznościowych i wiedzieć, jakie cechy cieszą się największym powodzeniem wśród osób szukających pracy. Muszę wiedzieć, jak korzystać z narzędzi komunikacji wewnętrznej w firmie, takich jak newsletter czy intranet. 
Muszę dobrze znać język angielski, żeby móc promować moją firmę na zagranicznych portalach rekrutacyjnych i w tamtejszych mediach społecznościowych, jeśli planujemy pozyskiwać pracowników z anglojęzycznych rynków; uczestniczyć w zagranicznych kursach i szkoleniach, czytać anglojęzyczną literaturę branżową, a także móc sprawnie porozumiewać się z anglojęzycznymi pracownikami i szefostwem firmy, jeśli w takiej pracuję. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów,
 • zdolności organizacyjne,
 • zdolności negocjacyjne,
 • zdolności analityczne,
 • łatwość tworzenia ciekawych treści dla różnych grup odbiorców,
 • kreatywność,
 • umiejętność krytycznego myślenia,
 • brak tremy przed występowaniem publicznie,
 • odporność na stres,
 • podzielność uwagi,
 • dobra pamięć.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach, organizacjach i instytucjach dbających o swój pozytywny wizerunek wśród obecnych i potencjalnych pracowników. Mogę też pracować w agencjach employer-brandingowych i marketingowych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.